Diş Teli Taktırmayı Gerektiren Nedenler Nelerdir?

Diş Teli Taktırmayı Gerektiren Nedenler Nelerdir?
4 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

Diş teli taktırmayı gerektiren nedenler nelerdir?Dişlerin normalden farklı gelişim göstermesi veya gelişememesi durumunda başvurulan bir tedavidir. Günümüz teknolojisi için vazgeçilmez bir tedavi haline gelen ortodonti tedavisi popülaritesini asla kaybetmeyecek gibi duruyor. Çünkü insanlar günden güne dış görünüşlerine daha fazla önemsemeye başlıyor ve diş konusunda da oldukça hassaslaşıyorlar. Ancak her durumda ortodonti tedavisine başlanmamaktadır. Bunun en önemli sebepleri gereksiz ağrı durumu ve maliyettir.

Ortodonti Tedavisine Ne Zaman Hangi Durumlarda Başlanır?

Diş teli ağız gelişimi kısmen tamamlanmış durumlarda gerekli olup olmadığı kesinleştirilerek diş doktorunuz aldığı bir karar sonucu taktırılmalıdır. Çünkü bazı yaşlarda çocuklarda özenme duygusu fazla olduğundan birbirlerinden etkilenirler. Ancak tel tedavisi bir iki aylık bir süreç değildir. Bu sebeple her ne nedenden takılacak olursa olsun yıllarınızı tel ile geçirebilmeyi göze alıyor olmalısınız.

Görüntü bozukluğu diş teli tedavisine başlamada en büyük etkendir. İnsanlar kusursuz bir gülümseme için dişlerine önem vermekte ve tedaviye başlamayı tercih etmektedir. Eğer gerçekten bir tedavi sürecine ihtiyaç varsa bu ortodonti uzmanı doktorlar tarafından tavsiye edilir ve tedaviye başlanır.

Çene kayıklığı her ne kadar dişlerle alakasız gibi görünse de, bu durumun düzelmesi için tedaviye önce dişlerden başlanır. Dişlerin yerine yerleşmeleri çene için ne gibi operasyonlar gerekli olduğunu gözler önüne sermek için önemlidir. Çene yamukluğu ortodonti tedavisine başlamada daha düşük bir orana sahiptir çünkü bu sorun daha düşük oranla görülmektedir. Yani her türlü çene problemi için başlangıç dişlerdir. Dişlerin düzenlenmesi sorunun daha kolay çözülmesine destek verir.

Dişlerin normalden fazla sık dizilmesi durumunda da tel tedavisi kaçınılmazdır. Her organın belirli bir yeri olduğu gibi her diş de belirli bir bölgeye aittir. Dişlerin sıklığı yerlerinin değişmesi veya kaymasi anlamına gelir. Bu durumda ortodonti tedavisine başvurulur.

Dişlerin normalden fazla geniş aralıklar da dizilmesi de sık dizilmesi kadar yaygın görülen bir sorundur. Tedavisi tel taktırarak başlar.

Unutmamalıyız ki dişler sağlıklı bir hayatın başlangıcıdır. Bu sebeple tedaviyi ihmal etmemeliyiz. Tel tedavisi için ortodonti uzmanı bir kişiden tavsiye almalıyız. Her insanın tel tedavisi farklılık gösterebilir ve tedavinin farklılığı gibi süresi de farklı olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git