Diş Lekelerin Sebep Olan Besinler Nelerdir?

Diş Lekelerin Sebep Olan Besinler Nelerdir?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 218 kez okundu.

Diş lekelerin sebep olan besinler nelerdir? Hepimiz bembeyaz ve lekesiz dişlerin hayalini kurarız. Ancak tükettiğimiz besinler zamanla dişlerimizde tabaka oluşturmakta ve lekelenmelere neden olmaktadır. Diş lekeleri ve tabakaların sebebi bazen tükettiğimiz besinler olabilirken bazen de genetik yatkınlık kaynaklıdır. Diş lekelenmesinde en önemli sebep ise dişlerimizi düzenli olarak temizlememektir. Diş lekeleri zamanla diş çürüklerine neden olmaktadır bu nedenle diş lekelerinden korunmak oldukça önemlidir. Zamanında bakmadığımız dişlerimizi beyazlatmak için ise türlü yollar deneriz. Ancak dişlerimizi beyazlatmak yerine dişlerimizin sararmasını ve lekelemesini önlemek daha etkili bir çözüm olacaktır. Bu nedenle diş lekelerine sebep olan besinlerden kaçınmalıyız.
Diş lekelenmesine sebep olan besinlerden en çok bilineni çay ve kahvedir. Çay ve kahve tüketmeyi çok seven bir toplum olarak, çay ve kahveden kaşınmak bizim için oldukça zor olacaktır. Bu nedenle bu diş lekelerinin sebebi olan içecekleri içmemenizi değil, içtikten sonra diş temizliğinizi yapmanız önerilmektedir. Bu nedenle çay ve kahve içtikten sonra dişlerinizi fırçalamalısınız. Dişin lekelenmesine neden olan en önemli madde nikotindir. Bu nedenle sigara içenlerin dişlerinde, diş minesine yapışan nikotin sonucu, lekeler oluşmaktadır.
Kola ve soda gibi asit içeren besinler de dişte lekelenmelere sebep olabilmektedir. Asit, diş minesinin zedelenmesine neden olmakta ve böylece lekeler oluşmaktadır. Pek çok hazır gıda da içinde bulunan renklendiriciler nedeniyle dişlerde lekelenmeye neden olmaktadır. Bunların içinde enerji içecekleri sayılabilir. Ayrıca kırmızı şarap içerdiği yoğun renk nedeniyle diş lekesine sebep olmaktadır.
Diş lekelerini beyazlatmada evde hazırlayacağınız karışımlar gibi doğal yöntemler uygulayabileceğiniz gibi, diş hekiminizden yardım alabilirsiniz. Diş beyazlatmak için gelişmiş teknikler ve cihazlar bulunmaktadır. Diş hekiminiz evde takmanız için bir kalıp verebilir ve bu kalıbı düzenli kullanarak dişlerinizin beyazlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında hidrojen peroksit ile de uygulama yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git