Diş Fırçalamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Diş Fırçalamanın Püf Noktaları Nelerdir?
5 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 211 kez okundu.

Diş fırçalamanın püf noktaları nelerdir?Toplum olarak gösterişi, temiz giyinmeyi, havalı olmayı sevsek de kendimize gereken özeni göstermeyi, kişisel bakımımızı yapmayı ihmal ediyoruz. Özellikle de diş fırçalamayı. Dişlerimiz gülüşümüzü , konuşmamızı, karşımızdaki kişiyle olan etkileşimimizi önemli derecede etkileyen bir faktördür. Yani temizliği bakımı da çok önemlidir. Günde en az bir kere dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir. Nasıl fırçalamamız gerektiğine geçmeden önce yaptığımız yanlışlardan birine değinmekte fayda var. Sert fırçayla ve bastırarak diş fırçalamak dişlerimizi mükemmel temizlediğimiz anlamına gelmemektedir. Aksine diş etlerimize hasar vererek çekilmesine neden olmakta ve zamanla kanamalara yol açmaktadır. Aynı zamanda diş yüzeyinin de zamanla tahrip ettiği için çiğneme bozukluklarına da yol açabilmektedir. Bilim adamları fırçalama hızı ve bastırma gücü ile ilgili yaptıkları araştırma sonucu 2 dakika ve 150 gramlık basıncın günlük diş temizliği için ideal olduğuna karar vermişlerdir.

Öncelikle fırçamızın şekli, sapının uzunluğu, fırça kısmının genişliği ağız ve diş yapımıza uygun olması gerekir. Doğal ve yapay fırça kılı şeklinde iki çeşit kıl bulunmaktadır ve doğal olanlar çabuk zarar gördüğü ve mikrop üretme ihtimali daha yüksek olduğu için yapay olanlar tercih edilmelidir. Elektrikli fırçalar daha iyi temizliyor diye düşünülse de aslında önemli olan fırçanın doğru kullanılmasıdır. Bu yüzden tercih size kalmıştır. Yeni yapılan çalışmalara göre fluoridin denen maddenin çürük önleyici ve azaltıcı etkisi ortaya çıkarılmıştır. Bundan dolayı macununuzda bu özelliğin olmasına dikkat ediniz. Macunun içinde tanecikli yapının bulunmamasına da özen gösteriniz çünkü tanecikli yapı reklamların aksine diş yüzeyinizde çizilmeye ve bozulmalara yol açmaktadır.

Yukarıda sayılan tüm özellikleri layıkıyla yerine getirmiş olsanız da eğer her dişinize özen göstermez ve sıradan bir fırçalama yaparsanız amacınıza ulaşamazsınız. Fırçanız kuru olmalı çünkü ıslanan kıllar yumuşar ve sağlam temizlik sağlamaz. Fırçanızın üzerine nohut tanesi büyüklüğünde aldığınız macunu dişlerinize sürmeye başlayın. Ön , iç ve arka yüzey şeklinde bir sıralama yaparak fırçalamak işinizi daha da kolaylaştırır. Tüm yüzeyleri diliniz de dahil olmak üzere fırçaladıktan sonra ağzınızı 2-3 kere çalkalayın. Fırçanızı da temizledikten sonra temiz işlerinizde keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bu işlemi gün içinde en az bir en çok üç kez 2 dakikalık periyotlar halinde tekrarlayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git