Diş Etlerini Korumanın Yolları

Diş Etlerini Korumanın Yolları
28 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 256 kez okundu.

Diş etlerini korumanın yolları.Diş ve diş eti sağlığı sadece ağzımın içini değil, bütün vücudumuzu ilgilendirebiliyor. Kalp krizi ve felç riski ağız sağlığına önem vermeyen insanlarda yüzde 20-25 oranında artabiliyor. Bu yüzden diş eti sağlığına dikkat etmek gerekiyor. İşte diş etlerinin sağlıklı olması için uygulanması gereken birkaç madde:

  • Tahmin edileceği üzere, diş fırçalamak ilk sırada. Çünkü ağız içindeki bakteriler ancak fırçalamayla giderilebiliyor. Dişler fırçalandıktan birkaç saat sonra tekrar bakteri oluşumu için uygun hale geliyor. Günde bir kez fırçalamak bu yüzden yeterli olmayabiliyor. Özellikle ana öğünlerden sonra dişleri fırçalamak, bakterilerin oluşmasına davetiye çıkaran yemek artıklarını temizleyebilmek için çok önemli. Tabii dişleri fırçalamışken, dili de fırçalamak gerekiyor.
  • Diş ipi kullanarak fırçayla yeterince temizlenemeyen aralıkları iyice temizlemek de ikinci sırada. Normalde dişlerimizin arası bakteri oluşumu için çok dar görünse de fark etmediğimiz, göremediğimiz aralıklarda yemek artıkları birikiyor olabilir. Diş ipi kullanımını da fırçalama alışkanlığı gibi rutin hâle getirmek gerekiyor. Eğer o kadar sık yapmak aklınıza gelmiyorsa da iki üç günde bir uygulamakta fayda var.
  • Eğer herhangi bir sağlık sorunu yoksa çok sık yemek yenmemesi gerekiyor. Örneğin masa başında devamlı bir şeyler atıştırarak çalışmak diş eti sağlığı için iyi değil. Çünkü yemek yerken tükürük bezleri çalışıyor fakat ağız dolu olduğu için içeriyi temizlemek yerine sadece sizin yiyeceği kolay yutmanızı sağlıyor.
  • Asitli içecekler, çaya, kahveye atılan şekerler, tatlandırıcılı, şekerli meyve suları diş eti sağlığını oldukça olumsuz etkiliyor. Ağzımızın içindeki bakteriler tüketmekte olduğumuz şekeri asit yardımıyla parçalıyor. Meydana gelen bu asit ise dişleri aşındırabiliyor. O yüzden katkı maddeli içeceklerden uzak durmak gerekiyor.
  • Küçükken çocuklara söylendiği gibi şeker yememek gerekiyor çünkü şeker tüketimi ağız sağlığını tehlikeye atıyor. Fakat şekersiz sakız çiğnenmesi aksine yararlı oluyor. Çünkü sakız çiğnerken tükürük salgılanması artıyor ve ağız içi bu şekilde temizlenebiliyor.
  • Sert besinler tüketmemek ve kabuklu yiyecekleri diş ile kırmamak da diş eti sağlığı için oldukça önemli.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git