Dereotu Çayının Faydaları Nelerdir ?

Dereotu Çayının Faydaları Nelerdir ?
5 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 228 kez okundu.

Bilimsel adı “Anethum graveolens” olan dereotu, günümüzde kuvvetli aroması ve kullanım kolaylığı ile hemen hemen her mutfakta kendine önemli bir yer edinmiş bir bitkidir. Ancak dereotu mutfaklarda lezzet amaçlı kullanılmasının yanında kalsiyum, manganez ve demir gibi mineraller bakımından kuvvetli bir kaynak olup aynı zamanda iyi bir antioksidan olmasına bağlı olarak saymakla bitiremeyecek kadar yararı olduğu için dereotu çayı olarak da tüketilmektedir. Dereotu çayı, geleneksel sağlık kültüründe çeşitli hastalıkların tedavisinde geçmişten günümüze sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda geleneksel kültürün belirttiği yararların çoğunu desteklemektedir. Dereotu çayının yararlarını 10 maddede şu şekilde sıralayabiliriz:

Dereotu sahip olduğu infüzyon kapasitesi sayesinde sindirim sürecini iyileştirir. Aynı zamanda mide mukozasının yapısını destekleyerek proteinlerin sindirimini hızlandırarak, yağların da mekanik parçalanmasını arttırarak beslenme sonrası oluşabilecek gastrit gibi hastalıkların semptomları olan ağrıları engeller yani mide koruyucu özellik gösterir. Ayrıca bu özelliğine bağlı olarak mide ekşimesi ve asit hazımsızlığına da iyi gelirken midedeki bu problemlerin neden olduğu yoğun asit salınımının nefes borusunu zorlayarak hıçkırık oluşumunu da engeller ve mide kaslarının rahatlamasını sağlar.

Dereotu çayı, bağırsak hareketlerini ve bağırsağı ilgilendiren sindirim enzimlerinin salınımını arttırarak bağırsaklarda oluşan gaza bağlı şişkinlik hissini ve krampları engelleyecektir. Ayrıca zararlı mikroorganizmaların sebep olduğu ishal ve kolik gibi hastalıklarda bu mikroorganizmaların yok edilmesine yardımcı olur. Bunun yanında dizanteri gibi ciddi hastalıklarda dereotu çayı tüketmek oluşabilecek mantar enfeksiyonlarına karşı direnç sağlayacaktır.

Beslenme problemlerine bağlı olarak sindirim sistemi sorunları veya dişlerdeki çürükler, ağız içerisindeki mikroorganizma yoğunluğu ağızda kötü koku oluşumuna sebep olabilir. Dereotu çayı tüm bu problemlerle tek başına mücadele edebildiğinden dolayı ağız kokusundan kurtulmak için biçilmiş kaftandır. Çünkü bu çay, sindirim sistemini rahatlatmakla kalmaz içeriğindeki kuvvetli bileşenler sayesinde mikroorganizmaları öldürür. Aynı zamanda infüzyon kapasitesi bakımından diş ve diş eti enfeksiyonları ile mücadele eden antioksidanları içerir.

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde sinir sistemini sakinleştirerek stres, kaygı, öfke gibi anksiyete problemlerinden kurtulmaya yardımcı olur. Benzer mekanizmalarla uykusuzluk sorununa da çare olmaktadır.

Bileşimindeki değerli mineraller sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek grip, nezle gibi hastalıklara karşı vücut savunmasını arttırır. Aynı zamanda bu hastalıkların ve alerjik reaksiyonların sürecinde tüketilirse hastalıkların ve alerjinin semptomlarının azalmasına yardımcı olur.

Dereotu çayı, çoğu kadınlık hormonun salgılanmasını düzenleyerek adet döneminde yaşanan kas spazmlarını ve ağrıları, erken menopoz semptomlarını azaltır; emziren kadınlarda süt yapımını, doğurganlığı ve libidoyu arttırır.

Antioksidan bakımından kuvvetli bir kaynak olduğu için kanser gibi hastalıklara karşı vücut savunmasını desteklerken hastalık süresince tüketildiğinde hastalığın ilerleyişini yavaşlatır ve semptomları hafifletir.

Diyetisyen kontrolünde olmak üzere diyabet hastalığı süresince tüketildiğinde kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. İştah açıcıdır. İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git