Deodorantın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Deodorantın Sağlığa Zararları Nelerdir?
5 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 253 kez okundu.

Deodorantın sağlığa zararları nelerdir?Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte terleme ve koku gibi sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Koltuk altında biriken bakterilerin sıcak ve havasız kalmanın etkisi ile koku yaptığı ve sürekli üreyerek burada kararmalar oluşturduğu gözlemlenmiştir. Ter kokusunu gidermek adına çok çeşitli kozmetik ve parfüm ürünleri kullanabilirsiniz. Bunun başında da en fazla deodorant gelir. Herhangi bir marketten temin edebileceğiniz deodorant ile ter kokusunu bir nebze giderebilirsiniz. Farklı özellikteki deodorantları teninize göre seçmenizde fayda var. Cildinize uygun olarak seçtiğiniz deodorantların da bir takım yararı var.Ancak zararı yararından çok daha fazla olunca sağlık dünyası da deodorant ve türevi maddeleri cilt üzerinde denemenin çok sakıncalı bir durum ortaya çıkardığı görüşünde.

Deodorantlar cilde direkt olarak temas ettiği için kanser riskini artırıyor. Temas ettiği bölgedeki mikro organizmaları hapsettiği için de oradaki alan temiz kalmamış oluyor. Sadece kötü kokuyu giderme amaçlı kullanıldığında cilt kanseri ve çeşitli deri hastalıkları alerjik reaksiyonlar görülebiliyor. Tabi bu durum bireylerin immün sistemine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Özellikle çok fazla alerjik yapısı olan bireyler için daha bitkisel olan ve piyasaya yeni çıkmaya başlayan ürünleri deneme amaçlı kullanabilirler. Ancak yine de koltuk altı bölgesinde bu mikro organizmaların esir olduğu ve çeşitli hastalıklara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Bir diğer konu ise deodorant kullanımı esnasında gözde püskürmesi gibi durumlarda veya ateşe atılması gibi durumlarda çeşitli göz hastalıkları ve cilt yanıkları oluşarak yine cildinize zarar verir. Göze gelmiş ise mutlaka gözünüzü bol su ile yıkayarak ve ovuşturmadan hemen acil servise başlvurmanız gerekir. Deodorant gibi basınçlı kutuları delmeyiniz ve ateşe atmayınız.Küçük çapta patlamalara ve vücudunuzda ağır derecelere varan yanıklar oluşturabiirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git