Defne Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir ?

Defne Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir ?
6 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 240 kez okundu.

Defne yaprağı geleneksel mutfaklarda başta et yemeklerinde olmak üzere kullanılan bir çeşit baharattır. Botanik bilimindeki adı Lauru nobilis olan defne yaprağının mutfaklardaki kullanımının yanı sıra tıbbi özelliği ile de asırlar boyunca kullanılmıştır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarla da defne yaprağının içeriğindeki demir, A vitamini, C vitamini, riboflavin, fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, bakır ve selenyum gibi önemli bileşenler sayesinde tıbbi anlamda oldukça yararlı olduğu ortaya konmuştur. Geleneksel kullanımı ve araştırmacıların da önerdiği kullanım şekli çay olarak tüketilmesinden yanadır. Çünkü içeriğindeki çoğu bileşen uçucudur ve eğer suyla bağlanmazsa bu içeriklerden yararlanmak pek mümkün değildir.

Hazırlanışı

  •  1 su bardağı su
  • 3 adet defne yaprağı
  • Bir su bardağı suya defne yaprakları eklenerek ocağa alınır ve beraber kaynatılır. Ocaktan alındıktan 3-4 dakika sonra tüketilebilir.

Faydaları

Defne yaprağı çayı, iyi bir balgam söktürücüdür. Dolayısıyla balgama bağlı öksürüğün iyileştirilmesinde etkin rol oynar.

İyi bir A vitamini kaynağı olduğu için göz sağlığını destekler, göz hastalıklarına yakalanma riskini düşürür ve bu tür hastalıklar süresince tüketilirse iyileşme sürecini hızlandırır. Ancak A vitamini suda çözünmediği için defne yaprağı çayına 2-3 damla zeytinyağı damlatılarak tüketilmelidir.

Detoks etkisine sahiptir ve bu özelliği sayesinde başta karaciğer olmak üzere dokularda birikmiş toksinlerin ve fazla suyun dışkı ve idrar yoluyla vücuttan atımını kolaylaştırır. Bu sayede gastrointestinal sindirim sisteminin bütünsel sağlığını destekleyerek sindirim sistemi problemlerinin önüne geçer ve riskleri azaltır. Ayrıca içeriğindeki enzimler sayesinde de sindiriminin daha verimli tamamlanmasını sağlar.

Doğal ve aynı zamanda kaliteli bir anti-bakteriyel olan defne yaprağı, solunum sistemi kaslarının çalışmasını rahatlatarak üst solunum yolu enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırır.

Anti-inflamatuar özelliği sayesinde vücuttaki inflamasyonu azaltır. Çünkü içeriğinde partenolit denilen kuvvetli bir fonksiyonel bileşik içerir. Ayrıca bu sayede eklem ağrılarını da hafifletebilir.

İçeriğindeki kafeik asit sayesinde kötü kolesterolün oksidasyon kapasitesini düşürerek kan kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlayarak kal-damar sağlığını korunmasını destekler.

Kateşin, linalol ve partenolit gibi önemli antioksidan bileşenler sayesinde serbest radikallere karşı vücut direncini arttırarak DNA mutasyonlarına, kansere ve cildin erken yaşlanmasına engel olur. Ayrıca bu bileşenler sayesinde T lenfositlerinin (bağışıklık sistemi hücreleri) sayısını arttırarak bağışıklık sistemini de güçlendirir. Dolayısıyla her türlü hastalığa karşı vücut savunmasını arttırır.

Pek bilinmese de defne yaprağı doğal bir sakinleştiricidir. Bu özelliği içeriğindeki linalol adlı bileşenden gelir ve aroma-terapik özellik göstererek stres hormonlarının seviyesini düşürür, sinirleri gevşetir ve kasları rahatlatır. Dolayısıyla stres, endişe, öfke gibi anksiyete sorunlarına karşı savaşan iyi bir besindir.

Kan şekeri seviyesini dengeler ve diyabet hastalığı süresince de tüketilirse kan şekerinin ani yükseliş veya düşüşlerini önler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git