D Vitamini Eksikliğinin İşaretleri

D Vitamini Eksikliğinin İşaretleri
6 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 212 kez okundu.

D vitamini eksikliğinin işaretleri.Bilimdeki adı kolekalsiferol olan D vitamini, balık yağı ve güneş ışığının raşitizm hastalığını tedavi ettiğinin anlaşılmasıyla keşfedilmiştir. Bitki dokularında bulunan ergesterol ve hayvan dokularında bulunan 7-dehidrokolesterol ultraviyole ışınlarla izole edilmiş ve D vitamini elde edilmiştir. Yani bitki ve hayvan dokularında D vitamini pasif olarak bulunur ve güneş ışınları gibi ultraviyole ışınlarla aktif hale gelerek vücudumuzda D vitamini olarak dolaşır.

D vitamini, genel olarak DNA’dan RNA sentezinde, DNA eşlenmesinde yani hücrelerin çoğalmasında ve hücrelerin yenilenmesinde, protein sentezinde görev alır. Bunun yanında kaslarda sinir iletiminde etkili olarak kasılma ve gevşeme hareketlerinin gerçekleşmesine olanak sağlar. Aynı şekilde kas işlevini iyileştirmek, insülin salınımını uyarmak, kemik gelişimini uyarmak,bağışıklık sisteminin devamlılığını sağlamak ve hücre farklılaşmasında görev almak gibi bir çok önemli hayati olayda varlığını ispat etmektedir. Ancak D vitaminin en büyük etkisi şüphesiz kemik gelişimi üzerinedir. Çünkü öncelikle bağırsaklardan kalsiyum emilimini hızlandırarak, kemik ve böbreklerden kana kalsiyum taşıyarak ve ihtiyaç dahilinde böbreklerden kalsiyumun geri emilmesini sağlayarak kemiklerin kristal bölgelerinin oluşmasını yani kemiklerin sertleşmesini sağlar. Dolayısıyla büyüme ve gelişmede, ilerleyen yaşlarda kemik erimesi riskinin en aza indirilmesinde önemlidir. Bunların yanında kanser, kardiyovasküler hastalıklar, sedef, sklerosiz, tip 1 diyabet gibi hastalıklarının oluşumlarının önlenmesinde ve oluştukları takdirde tedavilerinde D vitamini önemlidir. Peki, canlı organizmada bu kadar önemli etkisi bulunan D vitaminin eksikliğinde ne olur ve eksikliğinin işaretleri nelerdir?

D vitamini yetersizliğinde vücut her türlü olumsuz etkilense de yetersizliği ile ilgili belirtiler ilk olarak iskelet ve kas sisteminde görülür. Bu belirtiler Raşitizm ve Osteomalasia hastalıklarından ileri gelmektedir. Özellikle süt çocuklarında ve ilk yaşlarda sıklıkla görülen raşitizm hastalığında kemikler yumuşar ve kolay kırılabilir hal alır. Ayrıca kemik uçlarında şişmeler ve bacaklarda çarpıklıklar görülür. Daha çok yetişkinlerde görülen osteomalasiada ise kandaki PTH seviyesi düşer, kalsiyum emilimi ve kemik mineral yoğunluğu düşer ve buna bağlı olarak kas yorgunluğu, kemiklerin yumuşaması ve kolay kırılabilir hale gelmesi gözlenir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git