D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?
28 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 318 kez okundu.

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?D vitamini vücutta salgılanması için, güneşe ihtiyaç duyulan bir vitamin türüdür. Günümüzde kapalı ortamlarda geçirilen her vakit ile birlikte yararlanılamayan güneş; çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. D vitamini; bağırsaktan kalsiyum emilimini sağladığı için; vücuttaki kalsiyum miktarını doğrudan etkilemektedir. Kandaki kalsiyum miktarını, dengeli bir seviyede tutar. Bu durum da; kemik büyümesini, sağlamlığını ve kanın pıhtılaşmasını doğrudan etkilemektedir. D vitamini eksikliğinde; vücutta bu tip minerallerin emilimi azaldığı için; Kemik Erimesi(Osteoporoz) görülmektedir. Eksiklik ciddi miktarda arttığında; çocuklarda Raşitizm, yetişkinlerde ise Osteomalazi görülmektedir. D vitamininin vücutta yetersiz olması ile birlikte, kas ve kemik sistemlerinde ağrılara sebep olmaktadır. Ayrıca, hareket güçlüğüne ve hemen yorulmalara sebep olmaktadır.

D vitamininin bağışıklığa da etkisi bulunmaktadır. Eksikliği halinde; bağışıklık düşüyor. Kişi, çevreden gelen enfeksiyonlara karşı dirençsizlik göstermeye başlıyor. D vitamini; vücuda giren mikropları bulup etkisiz hale getiren T Hücrelerinin aktifleşmesinde etkin rol oynamaktadır. Bu da; hastalıklara karşı bağışıklık gösterilmesi amacıyla, D vitaminine olan ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Solunum Yolu hastalıklarına sebep olmaktadır. Halsizlik, unutkanlık, gece krampları ve kaslarda güçsüzlüğe sebep oluyor. Kronik yorgunluğa, D vitamini eksikliğinin de sebep olabileceği unutulmamalıdır.

D vitamini eksikliği ile birlikte, algı da problemler yaşanmaktadır. Unutkanlık ve anlama güçlüğüne sebep olmaktadır. D vitamini eksikliği ileri ki dönemlerde, Parkinson, Bunama, Alzheimer riskini ve şiddetlerini arttırmaktadır. D vitamini eksikliği ile birlikte; metabolizma hızına doğrudan bir etki olmakta ve vücutta metabolizma hızının düşmesi ile birlikte kilo alımı artmaktadır. Araştırmacılar da bu sebeple, obezite ile D vitamini eksikliğinin bağlantılı olabileceğini savunmaktadır. Ayrıca; Diyabet rahatsızlıklarında da etkili olduğu gözlenmektedir. Diyabet hastalarında, D vitamini eksikliği çokça görülmektedir. Son zamanlarda kalp yetersizliği ile gerçekleşen ölümlerde, yapılan testlere bakıldığında; D vitamini eksikliğinin etkisi olduğu belirlenmiştir. Kanser rahatsızlıklarında da etkisi olduğuna dair araştırmalara devam edilmektedir. D vitamini eksikliğinin, depresyonda bazı etkileri olduğunu gösteren araştırmalar da bulunmaktadır. Beyindeki bazı reseptörlerin D vitamini aracılığıyla çalıştığı keşfedilmiştir. Bu da, depresyonda D vitamini eksikliğini akla getirmektedir…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git