Çocukların Doktor Korkusu Nasıl Yenilir?

Çocukların Doktor Korkusu Nasıl Yenilir?
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 271 kez okundu.

Çocukların doktor korkusu nasıl yenilir?Çocuklar için hastane ve doktor hatta bütün beyaz formalı meslek mensubu insanlar çok korkunç bir görünüme sahip olabilir. Çocukluğunda çok fazla hastane geçmişi olan bireylerin yetişkinlik döneminde de iğneden doktordan ve hemşirelerden korktuğu gözlemlenmiştir. Bu korkuyu küçük yaşta atlatabilen çocuklar genellikle iletişim sorunu yaşamayan ve öz güveni olan çocuklardır. Çünkü neden hastane ortamında olduğu ve tüm işlemlerin neden yapılması gerektiği mantıklı bir yetişkin tarafından izah edilen çocuklar konuya daha olumlu yaklaşmışlardır. Buna küçük bir örnek verecek olursak erkek çocuklarının en büyük kabusu sünnet olmaktır.

Geçmiş yıllarda teknoloji mağduru olan birçok çocuk canlı bir şekilde kolları ve bacakları tutularak önlüklü ve asıl görevinin ne olduğunu bilmediğimiz kendini işinde uzman olarak niteleyen kişiler tarafından sünnet edilmiştir. Bu psikolojik travma yetişkinlik dönemine geçildiğinde de devam eder. Bu gibi durumlarda aileye de büyük bir görev düşüyor.Bazı aileler yaramaz çocuklarını korkutmak için türlü yollara başvurdukları için çocukları korkunun esiri haline getirebiliyorlar.

Hastane ve doktor korkusu olan çocuk bir birey olarak göz önüne alındığında çocuğa önce annesi tarafından hastaneye neden gitmesi gerektiği açıklanmalıdır. Hastaneye ulaşıldığında doktor ve hemşire tarafından da yapılacak olan işlem sakince ve çocuğun göz hizasına inilerek anlatılmalı çocuktan olumlu bir tutum beklenerek ikna yöntemleri kullanılmalıdır. İğne göstermek,serum göstermek çocuğun var olan korkusunu tetiklediği için bu gibi davranışlardan uzak durmanız gerektiğini hatırlatarak sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git