Çocukların Boylarını Uzatan Besinler

Çocukların Boylarını Uzatan Besinler
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 234 kez okundu.

Çocukların boylarını uzatan besinler.Bireylerin boy uzunluğunda genetik faktörler ve beslenme tarzı etkilidir. Genetik faktörleri değiştirmek mümkün olmasa da küçük yaşlardan itibaren beslenme alışkanlıkları ile daha uzun boylu olabilmek mümkündür. Anne babaların, çocukların gelişme dönemlerinde boy uzamasında etkili gıdaları tüketmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.
Boy uzamasında vücutta gerekli maddeler protein ve çinko mineralidir.

Protein; hücrelerin yenilenmesi, onarılması, büyümesi için olmazsa olmazdır. Vücudumuzun temel taşları proteinlerdir. Sadece çocukluk döneminde değil, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde de beden sağlığı için mutlaka tüketilmesi gerekir. Çinko ise eksikliğinde halsizlik, güçsüzlük, yorgunluk hatta mutsuzluk görülen vücudumuz için en gerekli minerallerden biridir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, gelişme döneminde çinko eksikliği olan çocuklarda boy kısalığı olması çok yüksek ihtimaldedir. Hatta boy kısalığının yanında ilerleyen dönemlerde kısırlık problemi de görülmektedir.

Boy uzamasında etkili olan protein ve çinkoyu en çok içeren bazı besin kaynakları şunlardır:
-Protein grubu olarak süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk, balık ve bakliyatlar.
-Çinko kaynakları olarak kuzu eti, balık ve kabuklu deniz ürünleri, Antep fıstığı, fındık, badem, kaju, kabak çekirdeği, domates ve kakao.

Elbette her çocuk bütün besin kaynaklarını severek ve isteyerek tüketmemektedir. Örneğin çocukların çoğu yumurtayı sevmez ancak mücver gibi hem sebze içerikli hem de yumurtalı yemeklerin tüketimi ile çocuklara yumurta yedirilebilir.
Öte yandan süt sevmeyen çocuklara kakaolu süt içirilebilir. Kakao yüksek çinko içerdiği için bu karışım hem çocukların seveceği hem de boylarının uzamasında etkili olabilecek bir içecek olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git