Çocukları Hazır Gıdalardan Uzak Tutmanın Yolları

Çocukları Hazır Gıdalardan Uzak Tutmanın Yolları
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 198 kez okundu.

Çocukları hazır gıdalardan uzak tutmanın yolları. Günümüzde “beslenme demek her şey demek” haline gelmiştir. Çünkü ucuz yollarla üretilmiş yüksek kazanç sağlamak için piyasada son derece sağlıksız ve kalitesiz gıdalar bulunmaktadır. Dolayısıyla da bu gıdalar çocukların sağlıkları için en büyük tehlike unsuru haline gelmiştir. Besinler doğal hallerinde karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral içermektedir. Bazı besinlerin protein değeri yüksek, bazı besinlerin karbonhidrat değeri yüksek olabilir. Ancak taze ve doğal olması şartıyla her besinin çocuklar için ayrı faydaları bulunmaktadır.

Çocukların gelişim dönemlerinde en faydalı olabilecek besinlerden bazıları şunlardır; süt ve süt ürünleri, yumurta, peynir, ceviz, badem, taze meyve ve sebzeler vs. Çocukların çoğunun da yemek seçtiği düşünülecek olursa, çocuklara bu gıdaların hepsini yedirebilmek çok zordur. Üstelik dışarıdaki kalitesiz ve sağlıksız gıdalar çeşitli şekillerde çocukların görsel beğenilerine hitap ettikleri için o gıdaları daha çok ister hale gelmişlerdir.

Ancak ebeveynler sağlıklı, kaliteli, taze ve doğal besinleri çeşitli şekillerde ve çocukların görsel beğenilerine hitap edecek şekillerde sunmaları ile dışarıdan gelecek bu tehlikelerden çocukları kaçırabilirler. Örneğin kek şekerli tadı sayesinde hem çocukların hem de yetişkinlerin severek tükettikleri bir atıştırmalıktır. Ebeveynler temel kek malzemelerinin içine çocuklarının tüketmelerini istedikleri yiyecekleri koyarak (badem, ceviz, fıstık, kaju, kurutulmuş meyveler vs.) hem keki daha da zenginleştirebilirler hem de çocukların dışarıdan sürekli istedikleri bir gıdadan çocukları uzak tutmuş olurlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git