Çocukları Ev Kazalarından Nasıl Koruyabiliriz?

Çocukları Ev Kazalarından Nasıl Koruyabiliriz?
20 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 217 kez okundu.

Çocukları ev kazalarından nasıl koruyabiliriz?Çocuklar yürümeye başladıkları andan itibaren dünyanın en hareketli canlıları haline gelebilirler. Annelerin baş edemediği ve çok huzursuz olduğu bebek ve çocuklar gözlemlenemez ve takip edilmezse birçok ev kazasına neden olabilir ve kendilerine büyük oranda zarar verebilirler. Öncelikle hayatımızı kurtarmak adına her bireyin küçük çaplı da olsa ilk yardım bilmesi çok faydalı bir durumdur. İlk yardım kurslarına katılarak bu eğitimleri alabilir ve biraz daha farkındalık kazanabilirsiniz.

Bebek ve çocuklarda oluşan ev kazalarının yarısı ilaç ve çeşitli kimyasalların içilmesi sonucu meydana gelir. İlk yardım bilen bir ebeveyn hangi durumlarda nasıl bir yol izleyeceğini rahatlıkla belirleyebilir. İlaç ve kimyasallardan bahsetmiş iken konuyu biraz daha açmakta fayda var. İlaç ve kimyasalların içinde bulunan etkin maddeler bedene zarar vererek kalıcı hasarlar meydana getirirler. Bu durumda birincil korumamız ilaçları ve kimyasal maddeleri çocukların ulaşabileceği yerlerden kaldırmaktır.

Okul dönemindeki çocuklara çeşitli sosyal medya aracılığı ile animasyon ilk yardım filmleri izletilerek farkındalık sağlanabilir. Farkında olan çocuklar yine de deneme yanılma yöntemi ile zarar göreceği şeylerin üzerine düşerler. Bu durumda sizin gözetiminiz ve müdahaleniz gerekir. Siz fark etmezden kaynar suya dokunup üzerine döktüğünde ileri dereceli yanıklar ve organ hasarları meydana gelir. Kazaları önlemenin de en güzel yolu eğitimdir. Bilgilendirme ile yapılan ve görsel desteği çocuk seviyesinde sağlanan eğitimlerde çocukların çevresindekileri fark ettiği ve zarar görme oranının çok daha düştüğü belirtilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git