Çocuklarda Yaşa Göre İdeal Boy Ne Olmalı?

Çocuklarda Yaşa Göre İdeal Boy Ne Olmalı?
16 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

Çocuklarda yaşa göre ideal boy ne olmalı?Çocukların gerek boy gerek kilo ölçümleri sürekli olarak belirli aralıklarda gerek anne ve babası tarafından gerekse çocuğun kendi doktoru tarafından denetim altında tutulması gerekmektedir. Peki bu aralıklarda tutulan ölçümlerin ideal koşulları neler olmalıdır? Yeni doğum yapmış anneler ve aynı zamanda onların en büyük destekçisi babaların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi şüphesiz bebeklerin boylarının ne oranda olması gerektiğidir. Ortalama olarak baktığımız zaman yeni doğmuş olan bebeğin boyunun 50 santimetre civarlarında olması gayet idealidir.

İlk 3 ay bebeklerdeki boyun üç buçuk santimetre kadar olması gerekir iken, ikinci 3 aydan sonra ise 2 santimetre olması, üçüncü üç ayında bir buçuk santimetre, 4’ünde ise 1,2 santimetre uzaması gerekmektedir. Çocuk tam olarak yılını doldurmuş ve bir yaşına vardığı zaman doğmuş olduğu andaki boyunun yaklaşık olarak bir buçuk katına ermiş olması gerekir. Çocuk doğumundan yaklaşık 4 yıl sonra yani çocuk 4 yaşına geldiğinde ise boyu yaklaşık olarak doğmuş olduğu andaki boyundan yaklaşık olarak iki katına çıkması gerekir. Aynı şekilde çocuk 12 yaşına gelmiş olduğunda doğduğu andan itibaren boyunun 3 katına çıkmış olması gerekir.
Bunları anlayabilmek için denilen sıklıklarla çocuğun boyunun ölçülmesi gerekmektedir. Eğer ki bir problem var ise bu kronik sebeplerden dolayı olmaktadır. Ama hiçbir şekilde beslenme şeklinden dolayı boyda sorunlar yaşanmadığı bilinmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git