Çocuklarda Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir?
20 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 230 kez okundu.

Çocuklarda yaratıcılık nasıl geliştirilir?Hayal dünyaları en geniş kişiler şüphesiz çocuklardır. Bir çiçeği sulamanın nasıl çiçek için faydası varsa çocukları da bu şekilde düşünerek beslemek onların dünyalarına destek vericektir. Çocuklarınızın duygusal dünyalarına vereceğiniz en ufak destek bile ilerde onlar için büyük bir yardımcı olacaktır. Aslında çocukların hayal dünyaları oldukça geniştir. Ve biz ebeveynler zamanla onların bu geniş dünyalarını köreltiriz. Çünkü çocuklar insanların uçmadığını, güneşin sadece sarı olduğunu, bir aslan veya kaplan ile savaşmadıgımızı sonradan öğrenirler. Farkındalık tabi ki önemlidir. Ancak küçük bir çocuğun güneşi yeşil boyamasının hiçbir sakıncası yoktur.

Çocukların gözlemleme istekleri yüksektir muhakkak çizdikleri ve boyadıkları her şeyi gözlemlemiştir. Güneşin turuncu, kırmızı ve sarı hallerini görmüştür. Ve onun her renk olabileceği konusu mantıklı gelmektedir. Eğer ona hayır güneş sarıdır derseniz güneşin turuncu ve kırmızı durumunu hiçe saymış olursunuz. Sizin bu düşüncenizin güneşe bir zararı ve faydası yoktur ama çocuğunuz sadece tek tip düşünmesi sizin bu hareketinizle sağlanmış olur. Bu zamanla çocuğunuzun hayal gücünü kısıtlar. Dağları kahverengi yerler hep yeşil ve güneşin sadece sarı olduğu resimler çizer hayatı boyunca. Ve bu konu üzerinde fazla düşünmez.

Çocuğunuz bir kedinin uçamayacağını elbette fark edecektir. Ancak onu uçarken hayal etmesine izin verin. Bırakın onlarla konuşsun. Bırakın kanatları olan kediler çizsin. Zamanla elbette bu konuda gerçekçi düşünecektir. Çizgi film konusunda gerçeğe yönelik çizgi filmler tercih etmeniz normal bir durumdur ancak hayal gücünü geliştirici çizgi filmler tercih etmek de önemlidir. Şiddet konulu çocuk filmlerinden kaçınarak hayal kurmayı destekleyici çizgi filmleri tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun soru sormasını engellemeyin. Saçma sorular sorduğunu da düşünmeden istenilen cevabı verin. Çocukların fazla soru sorması o konu hakkında düşünüyor ve hayal kuruyor anlamına gelir. Çocuklarınızın kendi kendine karar verme istekleri konusunda yumuşak davranın. Bu davranış ilerde sonucunu tahmin ederek kararlar almasına katkı sağlamış olacaktır. Çocukların ilerleyen yaşlarda düzgün kişilik edilebilmesi için küçük yaşlarda doğru eğitilmesi gerekmektedir. Hayal gücü de çocuk yaşlarda sağlanacak bir durumdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git