Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?
13 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 323 kez okundu.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir?Tırnak yeme bir uyum ve davranış bozukluğudur genellikle 3-4 yaşlarında başlar, ergenlikte son bulur. Ancak çocuklukta görülmeyen bu davranış çeşitli nedenlerle ergenlikte ortaya çıkabilir. Tırnak yeme genellikle çocuğun; öfke, kırgınlık, kızgınlık gibi duygularını bu şekilde dışa vurması olarak tanımlanmaktadır.

Kaygı, korku, güvensizlik, çocuğun kendini değersiz hissetmesi, ailevi sorunlar, öfke kontrol becerisinin olmaması, mükemmeliyetçi aile tutumu, çevresinde tırnak yiyen birisin olması, aile içinde yaşanan iletişim problemleri, kardeş kıskançlığı bazen de saldırganlık davranışı çarpıtılarak tırnak yeme gözlenebiliyor, çocuklar iç dünyalarında yaşadıkları bu duygusal çalkantılardan tırnak yiyerek kurtulma eğilimi gösteriyorlar.

 • Tırnak yeme problemiyle karşı karşıya iseniz ilk yapmanız gereken şey bu sorunun temelinde yatan problemi belirlemek ve uygun çözüm yollarını denemek olmalıdır.
  Çocuğu azarlamak, korkutmak eleştirmek, acı oje yâda benzeri maddeler kullanmak kalıcı çözüm değildir.
 • 3-4 yaş aralığındaki çocuklar anne babalarının dikkatini çekmek için bu davranışı yapıyor olabilirler, anne baba bu durumda görmezden gelmelidir, bu şekilde davranış sönme eğilimi gösterecektir.
 • Eğer çocuk tırnak yeme davranışını gösterdiğinde kızar, çok tepki gösterirseniz çocuk inadına bu davranışı yapacak hatta artacaktır davranış sıklığını.
 • Eğer çocuğunuzla yeterince ilgilenmiyorsanız, sevgi göstermiyorsanız bu davranışı değiştirmelisiniz belki sebep ilgi- sevgi eksikliğidir, çocuğun duygusal dünyasında eksiklikler varsa bunları giderin ve yanında olduğunuzu hissettirin.
 • Çocuğunuzu iyi gözlemlemelisiniz ne olduğunda tırnak yediğini belirlemeli ona göre uygun davranışı sergilemelisiniz, öfkeliyken yapıyorsa onu sakinleştirme yoluna gitmelisiniz.
 • Çocuğunuza ceza vermekten, mükemmeliyetçi tavırlardan, baskıdan, zorlamadan, eleştirel davranışlardan vazgeçmelisiniz, bu davranışlar çocuğun duygu dünyasını olumsuz etkileyip, kaygılanmasına ve tırnak yemesine neden olur. Çocuğun bu davranışını bırakması konusunda anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekir.
 • Tırnak yediğini gördüğünüz anda hemen ona alternatifler sunun sevdiği yiyecekleri yemesini sağlayın yâda sakız, şeker verebilir böylece bu davranışın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Çocuk bu davranışı gösterdiğinde eline oyun hamuru, stres topu benzeri uğraşlar verin.
 • Korku filmlerinden, kavgalı dövüşlü her durumdan olaydan çocuğunuzu uzak tutmalısınız, ve çocuğa bu durumun geçici olduğunu, birlikte üstesinden geleceğinizi söylemelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git