Çocuklarda Tik Neden Olur?

Çocuklarda Tik Neden Olur?
20 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Çocuklarda tik neden olur?Tik dediğimizde öncelikle aklımıza gelen, istem dışı yapılan hareketler olduğudur. Belli bir amacı olmadan bir anda kasların kasılması olarak ta söyleyebiliriz. Aslında tikler, tiki yapan çocuğun ruhsal, duygusal durumu hakkında da bize bilgi verici niteliktedir. Çocuklar, yaşadıkları sorunları bir şekilde dışarı atar, bu dışarı atma faktörlerinden bir tanesi de bu konunun da başlığı olan tiklerdir. Bir anlık gelişen sevinç veya korku unsurları çocuğun tik geliştirmesine sebebiyet verebilir.

Çocuğa karşı çok fazla el kol hareketi yapıldığı takdirde de bir yerden sonra tik geliştirmesini sağlayabilir. Ruh durumu olarak baktığımızda da daha çok tedirgin, hayata karşı kaygıları oluşmaya başlayan çocuklarda tik durumu daha fazla olarak gözlemlenebiliyor. Bunun yanında tik oluşumunu bir başka önemli nedenlerinden biri de, taklittir. Yani çocuk küçük yaşta yakın çevresindekilerin, anne veyahut babasının taklidini yapar ve bir süre sonra bu alışkanlık hale gelir ve tik oluşumuna zemin hazırlayabilir. Aynı zamanda ebeveynleri çok katı, titiz ve kuralcı çocuklar da etki- tepki misali, karşıdan gördüğü davranışa karşılık bir tepki olarak tik geliştirebilir.

Tikler genelde gerginliğe sebebiyet verici olaylardan sonra görülür, gerek çevresini yapmış olduğu baskı, sürekli ve aşırı dozda belki işin içinde şiddet olarak yapılan tartışmalar tiklerin artmasını tetikleyebilir. Son olarak burada gen faktöründen de bahsetmek gerekir. 1.derece yakın akrabalarda olan tikler de çocukta tik oluşumu eğilimini tetikleyen faktörlerden sayılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git