Çocuklarda Stres ve Endişe Nasıl Azaltılır?

Çocuklarda Stres ve Endişe Nasıl Azaltılır?
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 219 kez okundu.

Çocuklarda stres ve endişe nasıl azaltılır? Yetişkinlerde olduğu gibi korkuyla yüzleşmek çocuklarda da büyük bir sorundur. Koltukları şeyden karşı karşıya gelmekten sürekli olarak kaçıyor çocuklar… Fakat siz anne ve babalar olarak çocuğunuzu cesaretlendirmeye ve onların korkularıyla yüzleşmesi için onlara yardımcı olmaya çalışmalısınız. Çünkü çocuk korktuğu andan itibaren sürekli bir stres ve endişe yaşamaktadır. Fakat çocuk korktuğu şeylerin daha çok üzerine gidip onlarla yüzleşmeye denerse, üzerindeki stres ve endişeyle zamanına gitmiş olacaktır.

Sürekli olarak stres veya endişe içerisinde olan bir çocuk hep kötü şeyleri düşünmeye yönelecektir. Fakat siz üzerinize düşen görevi yerine getirerek, ona sürekli olumlu yönlerinden bahsetmeli ve pozitif düşüncelerinizi ona aktarmalısınız. Çocuk bu şekilde kendini pozitif görmeye başlayacak ve buna etrafına yansıtarak ileri ki hayatı boyunca pozitif şeylere odaklanmayı isteyecektir. Böylece hayatından endişeler ya da stresler yok olmuş olacaktır.

Çocuğunuzun korkularıyla yüzleştiğini gördüğünüzden sonra onlara ufak ödüller verebilirsiniz. Bunlar için ona illaki hediye almanıza gerek yok. Ona küçük bir öpücük ve hatta sevgini hissi hissettirmeniz bile gayet yeterli olacaktır. Bu şekilde çocuğunuza daha da çok cesaret vermiş olacaksınız ve bu şekilde onun stresten kurtulmasına yardımcı olacaksınız.
Çocuğunuzun belli bir uyku saat olması gerekmektedir. Belirli bir saat belirlemelisiniz ve bu saat dilimine sizinde yardımınızla uyumasına yardımcı olmalısınız. Bu şekilde çocuk uykusunu düzenli bir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git