Çocuklarda Kasık Fıtığı Nedir?

Çocuklarda Kasık Fıtığı Nedir?
19 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 211 kez okundu.

Çocuklarda kasık fıtığı nedir?Çocuklarda oluşan kasık fıtığı nedir? Çocuğun kasığının olduğu bölgede aralıklı halde şişkinlikler görülmesi tıp dilindeki adı inguinal hemi olan çocuklarda sıklıkla karşılaşılan kasık fıtığıdır. Bu sağlık probleminin giderilmesi için uygulanan tedavi ; kasık fıtığıdır. Bu şişkinlik çocuk ağladıkça daha çok belirginleşmeye başlar. Bu doğumsal bir hastalık olarak bilinmektedir. Kasık fıtığını daha geniş bir şekilde açıklayacak olursak da kasık kanalı annenini karnında açık kalmasını sonucunda ve karın iç zarının kasık kanalından aşağı kısma yani testisin bulunduğu bölgeye doğru uzanması ile oluşmaktadır. Çocuklarda kasık fıtığı son ayda kasık kanalı kapanmaz ve buradan bağırsağa doğru inerse , kızlarda ise karın içi organlarına inerse meydana gelir. Kasık fıtığı daha fazla sağ tarafta görülmektedir.
Çocuklarda kasık fıtığının belirtileri nasıldır?
Ağrısız fakat kasıkta bir şişlik var ise; çocuk cerrahına gidilebilir. Özellikle bu şişlik çocuk öksürünce veya ağlayınca artıyorsa bunun kasıl fıtığı olma ihtimali yüksektir.
Diğer bir belirti de kasık da şiddetli ağrı olması ve bulantı , yeşil renkte kusma ve karın da şişkinlik ortaya çıkar. Kasık fıtığı her yaşta görülebilir. En çok ise 1 ile 3 yaş arasında görülür. Bebek ve çocuk fıtığının genel tedavi yöntemi çoğunlukla genel anestezi adı altında olan ameliyattır. Kasık bağının çünkü ilaçla bir tedavisi olmamaktadır. Şartların en uygun olduğu zaman bu ameliyat yapılması gerekir. Sizde çocuğunuzda bu tür şikayetleri yaşarsanız hemen bir doktora görünmesini sağlayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git