Çocuklarda Kansızlık Belirtileri

Çocuklarda Kansızlık Belirtileri
10 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 10 kez okundu.

Tıbbi adıyla anemi olarak bilinen kansızlık hastalığı kırmızı kan hücre yani alyuvarların sayısının beraber veya ayrı olarak o yaşa uygun normal değerlerin altına düşmesi sonucu oluşan önemli bir sağlık sorunudur. Kansızlık sorunu çocukların açısından ve bazen çok da mühim olarak görmeyip boş verdiğimiz bazı problemler çocuklarda kansızlık problemi olduğunun habercisi olabilmektedir. Ülkemizde 0 ila 1 yaş arası çocukların neredeyse yarısında kansızlık sorunu olduğu saptanmıştır. Dikkat edilmediği sürece bu hastalık başınıza büyük sorunlar açabilir. Tabi ki de bu hastalığı önlemek mümkündür. Bazı önlemler aldığınız vakit bebeğinizi koruyabilirsiniz. Toplumumuzda sıkça rastlanan kansızlık yani anemi çocuklarda da sık görülmektedir.

Toplumumuzda sıkça rastlanan anemi yani kansızlık hastalığından çocuğumuzu korumak için beslenmemizi dengeli hale getirmeli ve de beslenmede yeterli miktarda demir ve kan yapıcı gıdaları tüketmek bu sorunu önleyecektir. Önemsenmeyip, tedavisi yapılmadığında çeşitli gelişim sorunlarına neden olabilmektedir. Çocuklarda oluşan kansızlığın birçok nedeni vardır fakat bunların içinde en sık rastlanılanı demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Demir eksikliğine yol açan nedenler ise şunlardır; yeterli ve dengeli beslenmeme yüzünden yetersiz demir alınımı, hızlı büyüme nedeni ile demir ihtiyacının artması ve çeşitli nedenlerle oluşan kan kaybıdır. Bu hastalık tabi ki yine çocuğunuzun hem fiziksel hem de yeri geldiğinde ruhsal gelişimi için sorunlar çıkarabilmektedir. Peki, bu hastalığın belirtileri nelerdir şöyle ki çocuğunuzun teninin solgun olması, sürekli halsizlik hali yeri geldiğinde de aşırı hareketlilik yani hiperativite, son zamanlarda gelen iştahsızlık, ani baş dönmeleri, kulak çınlaması, ağız kenarlarında oluşan çatlaklar, tırnaklarının kaşık şeklini alması ve de çatlaması, dilinde kızarma ve de çatlak ve kabarcık oluşumu gibi nedenler. Bu nedenlere ek olarak ise, yemeği yerken zorlanma, yutkunmada zorlanma, boğazda ağrı, ağrılı yutma, geç algılama, zihinsel gelişim geriliği, depresyon ve içe kapanıklık, sık sık hasta olma, zaman zaman gelen kalp çarpıntısı, pita yani toprak pil gibi anormal gıdaları aşerme, sık görülen baş ağrısı, gözün beyazının solması, çabuk kızma ve agresiflik. Demir eksikliği ve de kansızlığı olan bebeklerin oturması, yürümesi ve konuşması gecikir. Bu da bebeğinizde oluşturabilecek olan davranış bozukluklarına neden olabilir. Bağışıklık sistemi zayıflayacağından sık sık hastalığa yakalanma riski artar.

Çocuklarda veya bebeklerde kansızlık hastalığı öyle kolay saptanama. Nasıl yani şöyle, hastalık tam anlamıyla gün yüzüne çıkana kadar doktorlar tam teşhis koyamazlar. Ve bu hastalık öyle yavaş gelişme gösterir ki onu anlaması ve yakalanması zordur. Bebeğiniz neşesiz, huzursuz, iştahsız ve de hareketleri yavaşsa uyku bozuklukları olabilir. Bu bebeklerin avuç içi, göz kapaklarının içi, ayak tabanı, tırnak yanları soluktur. Ancak bütün belirtiler silik kalabilir. Kansızlık belirgin ise solukluk, halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık, çabuk yorulma, oturma emekleme ve yürümede gecikme, katılma nöbetleri, çarpıntı, nefes darlığı görülebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git