Çocuklarda Kalp Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda Kalp Hastalığı Belirtileri
20 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 202 kez okundu.

Çocuklarda kalp hastalığı belirtileri.Doğumdan itibaren sağlık kontrolleri çocuklarda düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Çocuğun gelişimi, gelişim özellikleri anne ve baba tarafından dikkatlice takip edilmelidir. Özellikle kalp sağlığı doğum anından itibaren kontrol edilmesi gereken önemli bir noktadır. Rutin kontrollerde kalp atışları ve nabız dikkatlice dinlenmeli ve yorumlanmalıdır. Doktor kontrolünde herhangi bir anormal durum ortaya çıkmadığı halde aşağıdaki belirtilerden bir veya bir kaçı çocuğunuzda görülüyorsa tekrar bir kalp doktoruna muayeneye götürmelisiniz.

• Kalp hastalığında en önemli belirtilerden bir tanesi morarmadır. Bebeğiniz ağlarken morarma meydana geliyorsa kalp sağlığından şüphe etmelisiniz. Acilen bir kardiyoloğa muayene olmasını sağlamalısınız.
• Nabız sürekli düşükse kalpte herhangi bir anormallik varsa yeterli oranda vücuda kan pompalanamaz ve hücrelere yeterli oranda kan iletilemez. Yeterli oranda kana ulaşamayan hücreler gelişemeyerek büyüme ve gelişmede gözle görülür gecikmeler meydana getirir.Bebeğinizin büyüme ve gelişmesinde gerilikler varsa içinizin biraz daha rahat etmesi için kalp doktoruna muayene olabilirsiniz.
• Kalpte ritim bozukluğu varsa ve kalp kasları güçsüzse bebeğinizde sık sık bayılmalar meydana gelebilir. EKG ile kalp ritminin kontrol edilmesi faydalı olacaktır.
Kalp ve damar sağlığı için küçük yaşlardan itibaren belirtileri göz önüne bulundurup gerekli kontrolleri ihmal etmeyerek bebeğinizin daha sağlıklı gelişim göstermesini sağlayabilirsiniz. Ailenizde kalp hastası olan birey varsa risk daha fazladır.Bu durumda bir derece daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git