Çocuklarda Hangi Konuşma Problemleri Görülür?

Çocuklarda Hangi Konuşma Problemleri Görülür?
13 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 304 kez okundu.

Çocuklarda hangi konuşma problemleri görülür?Çocukta konuşma probleminin görülmesinin pek çok nedeni vardır; genetik olabilir, kalıtsal, işitmede, görmede bir bozukluktan yâda zihinsel bir problemden kaynaklı olabilir. Anne- babanın çocukla çok fazla iletişim kurmaması, çocuğun dudak yâda damağındaki bir problemden de kaynaklı olabilir. Aileler öncelikle problemin kaynağını tespit etmelidirler. Çocuklar doğumlarıyla birlikte iletişim kurmaya başlarlar, önce ağlayarak daha sonra çeşitli sesler çıkarırlar, çevredeki sesleri algılar ve yorumlarlar.
Genellikle 1 yaş civarında ilk anlamlı sözcüklerini söylerlerken 2-3 yaş civarında düzgün konuşmaya başlarlar.

Peki, Konuşma Bozuklukları Nelerdir?

-Gecikmiş konuşma:

Eğer aile çocukla çok fazla iletişim kurmuyorsa, çocuğun dil, dudak, yanak problemi varsa, çocukta işitme yâda zihinsel bir problem varsa ailede, bu durum daha önce yaşanmışsa, gecikmiş konuşma söz konusu olabilir.

-Sesletim (Artikülâsyon /Fonolojik problem ) Bozukluğu:

Çocuğun ses, hece ve kelimeleri yanlış üretmesidir. Bazı kelimeleri yanlış kullanır yâda hiç kullanmazlar. “Arı” yerine “alı”, “kitap” yerine” kipat”derler.

  • Sesletim bozukluğu, küçük yaşta çocuğuyla fazla ilgilenmeyen, iletişim kurmayan, çocuğu küçük yaşta bakıcıya, kreşe bırakan, çevresel uyaranların az olduğu bireylerin çocuklarında daha sık görülen bir problemdir.

-Dili anlamaya ilişkin problemler:

Çocuk eğer söylenenleri anlamıyorsa işitme problemi olabileceği gibi bu durum zihinsel bir problemden de kaynaklı olabilir, çocuk 2-3 yaşını geçtiği halde konuşmuyorsa mutlaka uzmana başvurmalısınız.

-Çocukta iletişim kurma, öz güven problemi varsa diğer insanlarla iletişime geçmeyecek ve konuşmasında problemler oluşabilecektir. Çocuk, zamanla kendini ifade edemeyecek konuşma bozukluğu yaşayacaktır.

-Anne karnındayken, doğum sırasındaki hatalardan yâda doğum sonrası geçirilen kazalar, hastalıklar, çevresel etkenlerden kaynaklı çocukta kekemelik olabiliyor.

Özellikle yüksek ateş, havale benzeri rahatsızlık geçirme yada travma yaşama sonucunda kekemelik yani akıcı konuşma bozukluğu görülebiliyor, kimi zaman genetik de olabiliyor bu problem.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git