Çocuklarda Göz Sağlığını Korumanın Yolları

Çocuklarda Göz Sağlığını Korumanın Yolları
28 Mart 2018 tarihinde eklendi, 24 kez okundu.

Özellikle yaz ayında güneş ışınları çocuklarınızda alerji yapabilir. Hem güneşin hem de polenlerin etkisinden çocuklarınızı mutlaka korumalısınız. Yaş aralığı 7-14 arası çocuklarda yaz aylarında mutlaka koruyucu şapka, güneş gözlüğü takmaları şarttır mümkün oldukça alerjisi olan kişilerin güneş ışınlarının yoğun olduğu zaman diliminde dışarı çıkmamaları daha sağlıklıdır. Çocuğunuzda alerji var ise mutlaka bir göz doktoruna gidip gerekli önlemler alınması gerekir.

Göz doktorları şu tavsiyelerde bulunuyorlar. Yaz ayında çocuklarınızı çiçek tozları ve polenlerden korumalısınız bunlar alerji ile gözde kızarma ve kaşıntı yapar. Dışarıdan eve gelindiğinde el ve yüzünü bebek şampuanları ile yıkanmalıdır. Hemen üstünde bulunan kıyafetler çıkartılıp temiz kıyafetler giyilmesi gerekir. Bazı çocuklarda yazın göz kuruluğu da meydana gelebiliyor. Bu hastalıkların nedenleri arasında genelde A vitamini eksikliği, gözyaşı bezinin doğumsal sorundan dolayı kuruluk yapmasıdır. Bu tür bozukluklar gözün yaşam kalitesini düşürmeye başlar. Bu yüzden mutlaka ilerlemeden uzman bir doktor tarafından gerekli işlemler yapılması gerekir. Gözler de oluşan sulanma, kaşıntı ve kızarıklık yaşayan çocukların mutlaka göz muayenesinden geçmesi gerekir.

Yaz aylarında çocuklar güneşten korunmak için tavsiyeler şunlardır;

Alerji için özel yapılmış kaliteli güneş gözlüğü ve göze gelmeyecek biçimde olan şapkalar.
Mutlaka her gün kirpik temizliği yapılmalıdır bunun için bebek şampuanı ve bol bol su ile güzelce temizleyin.

Denize ve havuza gittiğinizde gözlerinizi suyun altında açmayın. Bunu yapmanız gerekiyorsa mutlaka deniz gözlüğü takmalısınız. Çocuklarınızdan telefon ve tabletleri uzak tutun gözü en çok yoran cihazlardan olduğu için çocuğunuzun sağlığı için iyi değildir. Göz tembelliği olan çocuklar gözlüklerini takmalarını ihmal etmemeleri gerekir ve düzenli aralıkla mutlaka doktora gitmesi şarttır. Çocuğunuzun sağlığı için mutlaka uzman doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git