Çocuklarda Gece Altını Islatma Nasıl Önlenir?

Çocuklarda Gece Altını Islatma Nasıl Önlenir?
22 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 200 kez okundu.

Çocuklarda gece altını ıslatma nasıl önlenir?Çocuklarda gece altını ıslatmanın pek çok sebebi olabileceği gibi esas sebep genellikle psikolojiktir. Aniden yaşanan bir üzüntü, okul değişikliği, aileye katılan yeni birey gibi pek çok etken çocukların gece altını ıslatmasına neden olabilmektedir.
Ebeveyn olarak bilmeniz gereken, çocuğunuzun bunu sizi kızdırmak için kasıtlı olarak yapmadığıdır. Bunu bilinç dışı yapar ve bu durumdan en az sizin kadar kendisi de üzgündür. Öncelikle bunu kabul edip onu bu konuda daha fazla üzmemeli, rencide etmemelisiniz. Bu yaptığından ötürü ona kesinlikle kızmamalısınız. Yaşadığı problemleri anlamaya çalışmalı, çocuğunuzla iletişim kurmaya çalışmalısınız. Yaşadığı bu durumu arkadaşlarınızla ve çevrenizle paylaşmak onu daha fazla üzecektir.

Bu durumun ciddi bir psikolojik rahatsızlık olduğunu kabul ederek yola çıkarsanız, çocuğunuzun bunu aşmasında yardımcı olabilirsiniz. Daha sonra esas sebebi öğrenmelisiniz. Ancak bunu yaparken baskı yapmamalısınız. İçe kapanık ve size bir şeyler anlatmayan bir çocuk ise kesinlikle bir terapistten yardım almalısınız. Onu konuşmaya zorlamanız, işleri daha da içinden çıkılmaz bir noktaya getirir. Ayrıca konuşurken “neden bunu yapıyorsun?” gibi sorulardan kesinlikle kaçınmalısınız. Çünkü başta da söylediğim gibi sebebini kendi de bilmemektedir. Bu soru ona yöneldiğinde sebebini kendine sorar ve kafasını buna taktığı için çözüm bulamaz. Bunun yerine onunla konuşurken, hiçbir şey yokmuş gibi konuşmalısınız. Gün içinde neler yaptığını, nelerden hoşlandığını, nelere üzüldüğünü sormalısınız. Daha fazla iyi vakit geçirmesini sağlayarak içinde bulunduğu durumu unutturmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git