Çocuklarda Diş Yapısını Bozan Alışkanlıkları

Çocuklarda Diş Yapısını Bozan Alışkanlıkları
27 Mart 2018 tarihinde eklendi, 17 kez okundu.

Çocukların diş bakımı yetişkinlerde olduğu kadar önemlidir. Diş çürümesi, diş kaybı gibi problemler hepimizin sorunudur. Dişlere verilen önem küçük yaşlardan itibaren başlarsa yetişkinlik sürecinde daha az diş problemiyle karşılaşılır. Bu yüzden bizzat anne ve babalar tarafından çocuklara diş bakımı alışkanlığı kazandırılmalı. Diş fırçalama yoluyla ya da belli süre aralıklarla diş doktoruna gitmekle bu bakımın bir kısmını gerçekleştirmiş olursunuz. Tabi beslenmeye de dikkat etmek bir o kadar önemlidir.

Çocuklar beslenmelerine dikkat etmeyip şeker, çikolata gibi besinleri çok fazla tüketebiliyor ne yazık ki. Üstüne bir de fırçalanmayan dişler eklenince diş çürümesi kaçınılmaz oluyor. Bu çürümede diş yapısını bozuyor ve dişleri erken kaybetmeye yol açıyor.

Diş yapısını bozan diğer bir etken ise parmak emme alışkanlığıdır. Çok uzun devam edilen bu alışkanlık zamanla dişleri aşındırır. Aynı şekilde emzik ve biberon da dişlere zararlı olan etkenlerdendir. Çocukları mümkün olduğunca belli bir yaştan sonra bu alışkanlıklardan uzak tutmalısınız. Hatta durum çok ciddi boyutlardaysa bir uzmana danışmakta fayda var.

Bazı anne babalar çocuğa uyumadan önce süt içmesi konusunda ısrarlı davranır. Süt elbette uykuya geçme konusunda yararlı bir besindir. Ancak gece boyu dişlere zarar verebilir. Bu yüzden uyumadan önce mutlaka dişler fırçalanmalı. Çürüklere karşı korunmalı. Zorluk çıkaran çocuklar için ise ısrar edip zorlamak yerine bu işi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Renkli diş fırçaları, diş macunları hatta sevdiği karakterlerin diş fırçalarını alarak onu teşvik edebilirsiniz. Tabi çocuklara en büyük örnek anneleri ve babaları olacaktır.
Tüm bunları yapamayıp eğer dişler için geç kalındıysa mutlaka bir diş hekimiyle görüşmenizde fayda var. 3 yaşından itibaren çocuklar diş hekimlerine alıştırılmalı. Korkacak bir şey olmadığını uygun bir dille anlatmalı ve ona destek olmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git