Çocuklarda Beyin Gelişimini Etkileyen Faktörler

Çocuklarda Beyin Gelişimini Etkileyen Faktörler
23 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 206 kez okundu.

Çocuklarda beyin gelişimini etkileyen faktörler.Her bebek belirli bir algı kapasitesi ile dünyaya gelir. Bunun nedeni genetik faktörlerdir. Ancak ilk günden itibaren bebeğin içinde olduğu çevresel faktörler, yetişkinliğe kadar olan zamanlarda beyin gelişimini ve algı kapasitesini direkt olarak etkiler. Yani çocuklarda veya yetişkinlerde beyin gelişimini etkileyen faktörler genetik faktörler ve çevresel faktörler olarak ikiye ayırabiliriz. Genetik faktörler embriyonun oluştuğu anda baskın olan genetik ile belirlenir ve bu değiştirilemez. Ancak çevresel faktörler bireyi birey yapan her alanla ilgilidir. Bebeğin dünyaya geldiği ülke, şehir, aile gibi faktörler bile çocuklarda beyin gelişimini etkileyen faktörlerdir.

Örneğin bebeklik dönemlerinde geçirilen ateşli hastalıklar beyin gelişimi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Aynı şekilde şiddet uygulamaları da bireylerin beyin gelişimi üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Ayrıca sigara dumanına maruz kalmak bile çocukların beyin gelişiminde etki göstermektedir. Bunların yanı sıra çocukların gittikleri okul, aldıkları eğitim, öğretmenleri ve arkadaşları da küçük yaşlardan itibaren beyin gelişimini etkilemektedir. Ev ortamı dışında gördükleri tüm ortamlar çocukların algı kapasitesini değiştirmektedir.
Öte yandan çocukların ilgi alanlarına göre aldıkları spor eğitimleri veya müzik, resim, tiyatro gibi sanatsal eğitimler; zeka geliştiren ve hayal dünyasını genişleten oyuncaklar; kaliteli, doğal ve sağlıklı besinlerle büyümeleri, okudukları kitaplar, annelerin ve babaların sürekli ilgilenmeleri ve gelişimlerini takip etmeleri de beyin gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir. Yani çocukların ilgi, sevgi ve beceri anlamında doyurulmaları beyin gelişimini olumlu etkileyen en önemli faktördür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git