Çocuklarda Besin Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Besin Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?
23 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 188 kez okundu.

Çocuklarda besin alerjisi nasıl tedavi edilir?Besin alerjilerinin genel olarak tek tedavi yöntemi vardır, o da alerjeni olan besini tüketmemektir. Ancak söz konusu çocuklar olunca bu durum çok zorlaşmaktadır. Öncelikle çocuklarda en sık karşılaşılan alerjen etkeni taşıyan besinlerden bahsedelim. Laktoz alerjisi olarak da bilinen aslında süt ve süt ürünlerine karşı olan alerji çocuklarda en çok görülen alerjidir. Birçok çocuğun sütü severek içtiği ve sütün çok zengin içeriği özellikle de büyüme çağındaki çocuklar için çok iyi bir besin kaynağı olduğu düşünülünce, süt alerjisi belki de çocuklar için en zor hastalıklardan biridir. Laktoz alerjisini tedavi edebilmek için çocukların süt, yoğurt, ayran, peynir, sütlü dondurma gibi gıdaları tüketmemesi gerekir. Günümüz teknolojisi sayesinde laktozsuz sütler üretilmektedir. Doktor tavsiyesi ile bu sütler tüketilebilir, ancak çocukların kontrol altında tutulmaları gerekir.

Bir diğer alerjen olabilecek madde ise glutendir. Gluten buğday, çavdar, arpa ve yulafta bulunur. Ülkemiz buğday ülkesidir ve ekmek, makarna, bisküviler olmak üzere neredeyse her üründe gluten bulunabilmektedir. Gluten alerjisi olan hastalara çölyaklı hasta denilir ve çölyak günümüzün en zor hastalığı olabilecek bir hastalıktır. Çölyaklı çocukların çok yakından kontrol altında tutulması gereklidir. Gluten proteinini içermeyen mısır ve karabuğday unundan yapılan gıdalarla beslenmelidirler. Hastalığın başlangıç seviyelerinden itibaren takip edilen çocuklarda büyük oranda iyileşme görülmektedir.
Besin alerjisi olan çocukların psikolojik olarak tedavi edilmesi gerekir. Zira bu çocuklar kendilerini diğer çocuklardan farklı hissetmemesi sağlanmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git