Çocuklara Sınır Koyulmalı mı?

Çocuklara Sınır Koyulmalı mı?
21 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 225 kez okundu.

Çocuklara sınır koyulmalı mı?Çocuklar, daha doğrusu büyük küçük herkes kendilerine herhangi biri tarafından bir sınır konulduğu vakit tam tersini yapmak isterler. Sınırlar kişilerin kendilerini dahada dar bir alanda hissetmesine sebep olmaktadır. Yani kişiye öyle bir düşünce yaratmaktadır. Oysaki konulan sınır bazı zamanlarda kişinin daha iyi bir hal almasına sebep olur.

Özellikle çocuklar hayal dünyalarında kendilerine rahat bağımsız bir hayat çizerler. Her daim kafalarında bir şeyler canlandırırlar ve bu canlandırdıklarını peşinden gitmek isterler. Fakat bazı durumlarda ailelerin çocuklara çizmiş oldukları sınırlar yüzünden bu hayaller gerçekleşemez. İşte bu durumda çocuk sınırları görmemezlikten gelmeye çalışarak aksi şeyleri yapmaya başlar. Ailelerde hal böyle olunca sınır koyup koymamakta kararsızlık yaşamaktadır. Oysaki çocuklara her konuda belli bir sınır konulmalıdır. Bu konulan sınırlar çocuğun daha doğru bir şekilde hayata yönlenmesine ve hatta kişiliğinin bile daha güzel bir boyut kazanmasına yardımcı olmaktadır. Fakat konulan sınırların belli bir boyutu olmalı ve bu durumlar çocuklara güzel bir şekilde anlatılmalıdırlar.

Çocuğunuzu karşısına oturtup adeta onu kendi arkadaşı gibi görmüş hissi yaratmalısınız. Ardından tane tane onun anlayabileceği sözcükler kurarak ve böyle bir şeyi neden yaptığınızı anlatarak çocuğunuza çizmiş olduğunuz sınırları ifade etmelisiniz. Çocuk, anlatmış olduğunuz bu mantıklı açıklamalar sonucunda sizin sözünüze değer verecek ve dediklerinizi emin olun ki uygulamaya başlayacaktır. Fakat aksini yapar ve sert olursanız sizi dinlemesi mümkün değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git