Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları
13 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 253 kez okundu.

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın yolları.Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmaya ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar iyi olur; çünkü ağaç yaşken eğilir.
Kitap okumanın çocukta alışkanlık haline gelmesinin bazı şartları vardır, öncelikle bu davranış sık tekrarlamalı ki alışkanlık haline gelsin bir diğer nokta ise pekiştirme yani çocuğu ödüllendirme yapılırsa bu davranış daha kısa sürede alışkanlık haline gelecektir.

  • Okuma bilmeyen çocuklara kitap sevgisini aşılamanın en kolay yolu ona resimli kitaplar almaktır, sesli kitaplar, üç boyutlu kitaplarda piyasada mevcut, bu kitaplar çocukta merak uyandırır dikkatini çeker.
  • Renkli, canlı, bol resimli, sevdiği karakterlerin bulunduğu kitaplar almak işini çok daha kolaylaştıracaktır.
  • Ebeveynlerin çocukla birlikte kitapçıya gitmeleri gerekir, en önemlisi de tahmin edeceğiniz gibi sizsiniz, eğer ebeveynler evde kitap okursa çocukta da ilgi ve merak uyanacak ve çocuğunuzda sizi örnek alıp taklit edecek böylelikle bu alışkanlığı kazanmış olacaktır. Unutmayın çocuğunuz her şeyi sizden öğreniyor, sizi taklit ediyor.
  • Kitap seçimini çocuğa bırakmak çok önemlidir, seçimi sınırlı tutarsanız yâda şunu oku gibi tavsiyeleri direktife dönüştürürseniz, farkında olmadan çocuğu kitap sevgisinden uzaklaştırmış olursunuz.
  • Kitap okuma alışkanlığının faydalarından söz etmek gerekir ama asla çocuğa okuması yönünde baskı yapılmamalıdır.
  • Her kitap yeni bir dünyadır, bu yüzden çocukların olabildiğince fazla kitapla tanışmasına yardımcı olmalısınız, her çocuğun hatta insanın okuyacağı kitap tarzı vardır çocuğun kendi tarzını deneme yanılma yoluyla bulmasına fırsat vermelisiniz.
  • Kitaplar çocuğun dünyasını, yaratıcılığını, okuma alışkanlığını, düşünce tarzını, okuldaki başarısını, problem çözme becerisini, dünyayı tanımasını sağlar işte bu yüzden çocuğunuza okumayı sevdirmeli alışkanlık haline getirmesine yardımcı olmalısınız.
  • Siz kitap okurken çocuğunuzu daha küçükken yanınıza almalı ona sesli olarak kitabı okumalısınız, onda merak uyandırmalısınız ki okumayı sevsin, okurken vurgu, tonlamalara dikkat etmelisiniz ki çocuğunuz alışkanlık haline getirebilsin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git