Çocuklara Okul Öncesi Yaptırılması Gereken Sağlık Kontrolleri

Çocuklara Okul Öncesi Yaptırılması Gereken Sağlık Kontrolleri
14 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 268 kez okundu.

Çocuklara okul öncesi yaptırılması gereken sağlık kontrolleri.Okul öncesinde yapılan sağlık kontrolleri çocuğunuzun sağlığı için büyük önem taşır. Hem ileriki yaşlarda oluşabilecek sorunlar için hem de okula başladığında sağlıklı olmasının psikolojisinde yarattığı olumlu yönler sebebiyle sağlık kontrolü yaptırmak gereklidir.

İlk adım, doktor muayenesi ile başlar. Kilo ve boy ölçümü yapılarak çocuğun büyümesi değerlendirilir. Ayrıntılı sistemik muayene ve tansiyon ölçümü yapılır. Tam kan sayımı, demir düzeyi, tam idrar tahlili, kan kolesterol-lipid düzeyi, dışkıda parazit incelemesi, ailesel genetiğe göre açlık kan şekeri, riskli bölgelerde ise kan kurşun düzeyine bakılır. Çocuğun aşı bilgileri veya aşı kartı doktorla paylaşılmalıdır. Eksik aşılar varsa okul öncesi dönemde mutlaka yapılmalıdır.

Her insanda olduğu gibi çocuklarda da tiroid bezi önemlidir. Az çalışması durumunda çocukta şişmanlıkla birlikte yorgunluk, yavaşlık gibi belirtiler; çok çalışması durumda ise zayıflık ve sinirlilik hali gelişir. Okul başlamadan tiroid fonksiyonlarının kontrol altına alınması gereklidir. Doğumdan kısa bir süre sonra bebeklere yapılan işitme testinin, okul öncesi tekrar edilmesi gerekmektedir. Çocuklardaki işitme kaybının çoğu okul çağından önce gelişir ve hem konuşma hem de dil gelişiminde gecikmeye neden olur. Bu nedenle 4-5 yaşlarında ve okul çağında işitme testinin tekrar yapılması önemlidir.

Okula başlamadan önce yapılacak göz taramaları ile çocukta görme tembelliği, şaşılık ya da yüksek derece kırma kusurları olup olmadığı saptanmalıdır. Göz sağlığı iyi olmayan çocukların huzursuz, hırçın ve derslerinde başarısız olduğu da unutulmamalı.

Okula yeni başlayan çocuklarda yeni ortama girmenin yarattığı bir takım sıkıntılar olabilir. Çocuklar bu dönemden önceki hayatlarında karşılaştıklarından çok daha fazla uyaranla karşılaşabilmekte, bunlarla ilgili sağlık sorunları yaşayabilmektedir. Ancak bağışıklık sisteminde altta yatan bir rahatsızlığı olmayan çocuklarda ya da alerjen duyarlılığı gelişmeyenlerde bu sıkıntılar zamanla azalabilmekte ve herhangi bir komplikasyona neden olmamaktadır. Yine de çocuğunuzun alerjik reaksiyon gösterip göstermediğine dikkat edilmelidir. Eğer bir reaksiyon varsa geçiştirilmeden doktora gidilmesi gereklidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git