Çocuklara Cinselliği Anlatmanın Püf Noktaları

Çocuklara Cinselliği Anlatmanın Püf Noktaları
14 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 280 kez okundu.

Çocuklara cinselliği anlatmanın püf noktaları.Birçok aile bu konuyu merak etmekte bu konu hakkında bilgilenmek istemekte ve çocuğuna cinsel eğitimi de kendileri vermek istemektedir. Yalnız bu eğitimi vermek için çocuğun aklı başına gelsin diye beklemektedirler. Çocuğa anlattıklarımızın, öğrettiklerimizin kalıcı olması için onun bizi dinleyip anladığını belli etmesini istediğimiz yaşa gelmesini bekleriz yani. Fakat bu bir yanılgıdır. Bu şekilde bir eğitim vermemiz çok da sağlıklı olmayabilir.

Cinsel eğitime bebeklik döneminden başlamamız gerekmektedir. Şöyle ki bebeğimizi çarşıda, pazarda, dolmuşta, gezmede, akraba topluluklarında her sevmek isteyenin kucağına bırakırsak; başkalarının onu öpüp koklamasına o ağlarken izin verirsek, bezi alınırken, banyosu yaptırılırken etraftaki kişilere bebeğimizi teslim edersek ilerde vereceğimiz cinsel eğitimin pek de bir faydası olmayacaktır. Bebeklerin yabancılık algısı vardır ve bizim toplumumuzda bebek ağlayarak istemediğini belli etse de zorla o kucağa bırakılırlar ya da o kişiler tarafından öpülür.Çok basit gibi görünse de onlar onun amcası teyzesi ne olacak dense de bu bebeğimizin yabancılık algısını yok etmektedir. Burada annelere ebeveynlere zor bir görev düşse de ; çevredeki tanıdıklarının ” Aman iyi ki bir çocuğun oldu, yemeyeceğiz ya bir öpüp koklayacağız sende..” gibi sitemlerine maruz kalacak olsalar da dikkatleri son derece önemlidir.

Bebeklik döneminde bunlara dikkat etmekle bitmiyor tabi ki mesele. 4-5 yaşına gelince çocukta cinsel eğitim için bir diğer aşamaya geçilebilir. Ebeveyn olarak ona özel bölgelerini anlatmamız ve ondan sonrada bu bölgeleri anne ve babasından başka kendinden izinsiz kimsenin göremeyeceğini bu bölgelere kimsenin dokunmaması gerektiği öğretilmelidir.İyi ve kötü dokunmalar hakkında yani onları sevmek için mi yoksa ona zarar vermek için mi yapılan dokunmaları öğretip onları ayırt etmesini sağlamamız gereklidir. Herhangi bir yabancı ve ya da anne-babasından başka biri bu özel bölgelere dokunmak ve ya görmek isterse de çığlık atma becerisinin öğretilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git