Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi

Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi
14 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 268 kez okundu.

Çocuk gelişiminde oyunun önemi.Öncelikle, çocuğun gelişimi için oyun etkeninin çok önemli bir yeri olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Şunu da atlamamak gerekir, çocuğunuz oynayacağı oyunlar da pek tabi gelişim düzeylerine göre farklılıklar gösterir. Mesela ilk zamanlar daha bireyci oyunlar oynarken belli bir yaştan sonra başka çocuklarla ikili olarak oynamalara başlayabilir. Çocuk oynadığı oyunlar sayesinde, bazı yetiler de kazanacaktır. Mesela, oyunlar oynayarak belli bir yerden sonra çıkan sorunları halletme gibi işlemleri öğrenmeye başlayacaktır bir yerden sonra.

Oyunlar, çocuğun çevresini keşfetmesini sağlayacağı gibi deneyim edinmesini de pek tabii sağlayacaktır. Bu başlık altında bahsedebileceğimiz önemli hususlardan bir tanesi de ebeveyn olarak çocuğunuzla vaktiniz olabildiğince oyunlar oynamalısınız. Oyun bu aşamada hem onu geliştirecektir hem de sizinle birlikte vakit geçirmiş olacaktır. Onunla birlikte oyun oynarken seçim hakkını ona bırakın, seçimleri kendi yapsın. Çünkü o da kendini oyunlarda ve belki seçim yaptığı oyuncaklarla yansıtacaktır, bu yüzden ona iç dünyasını yansıtabilmesi konusunda imkan tanıyın. Mesela, oyun alanında özellikle daha hareket ve enerji gerektiren oyunlar çocuğunuzun deşarj olmasını, fazla enerjisini belki içinde tutacağına dışarıya atmasını sağlayabilir ve bu da onu rahatlatabilir.

Oynanan oyunlar çocuk için bir yerde cesaret verici olabilir. O oyunu kazanması, kendini bir şeyleri yapabiliyor olarak görmesi ona sosyal açıdan iyi gelecektir.Bu saydıklarımızın yanında son olarak hareketli oyunlar, belli bir tekrardan sonra çocuğun kaslarına da etki edecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git