Çocuğunuzun Öğrenmesini Nasıl Kolaylaştırırsınız?

Çocuğunuzun Öğrenmesini Nasıl Kolaylaştırırsınız?
21 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 226 kez okundu.

Çocuğunuzun öğrenmesini nasıl kolaylaştırırsınız? Çocukların okula başlamalarıyla birlikte bir takım sorumluluklar yüklenir omuzlarına, ailelere bu dönemde çok fazla iş düşüyor, öncelikle çok sabırlı ve anlayışlı olmalıdırlar.
Çocuklar ödev yaparken çok çabuk sıkılırlar yaşlarından dolayı, yapmak istemezler aileler de tabii ki bu durumdan şikâyetçidirler ancak burada çocuğun suçu yok, çocuğun olmazsa olmazı oyundur, ailelerinde bunu göz önüne almaları ve derslerini oyunlaştırarak yapmalarını sağlamaları, sıkıldıklarında mola vermelerine izin verilmeleri, geç saatlere kadar ödev yaptırılmamaları gerekiyor.

-Eğer çocuk eğlenerek öğrenirse, öğrenmeleri daha kalıcı olur. Çocuğa sürekli dersini yap, yapamıyorsun, daha kaç defa göstereceğim gibi ifadeler kullanmak yerine her yaptığı doğruyu ödüllendirmek aferin gibi pekiştireçler kullanmak gerekiyor. Yaptığı pekiştirilen çocuk motive olacak ve derslerini isteyerek yapacak, kendine olan güveni artacaktır.
-Öğrenmenin kolaylaşması için doğru beslenme, düzenli uyku ve oyun şarttır bunlar göz ardı edilmemelidir.
-Çocukların ihtiyaçları göz ardı edilmemeli, sevgi, ilgi ihtiyacı başta olmak üzere okul malzemesi, yiyecek, giyecek gibi temel ihtiyaçları da karşılanmalıdır. İhtiyaçların karşılanmaması öğrenmeyi olumsuz etkiler.
-Çocukla sık sık konuşulmalıdır, bugün okulda neler yaptın, günün nasıl geçti şeklindeki konuşmalar çocuk için çok önemlidir. Çocuğun öğrenmeleri hakkında fikir sahibi olunur ve çocuk okula, öğrenmeye karşı motive olur.
-Çocuğun durumuyla alakalı öğretmen-veli işbirliği içinde olmalıdır, gelişimi takip edilmelidir.
-Eğer çocuğun okuması gereken bir şey varsa ve çocuk okumak istemiyorsa anne yâda babasıyla okumalıdır, anne baba hiçbir zaman oku, yap gibi ifadeler kullanmamalı, çocuklar anne babalarından gördüklerini yaparlar bu yüzden aileler kitap okursa çocukta okuyacaktır buna dikkat etmeleri gerekir.
-Anne babanın her zaman çocuğuna destek olması yol göstermesi gerekiyor yani rehber olması ancak bu rehberlik çocuğun ödevlerini yapmak değil, ödevleri nasıl severek yaparımı ona öğretme şeklinde olmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git