Çocuğunuzun Öfke Nöbetlerinde Nasıl Davranmalısınız?

Çocuğunuzun Öfke Nöbetlerinde Nasıl Davranmalısınız?
14 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 238 kez okundu.

Çocuğunuzun öfke nöbetlerinde nasıl davranmalısınız?Bu konu ile ilgili olarak öncelikle söylenmesi gereken; ebeveyn olarak sizin daha sakin olmanız gerektiğidir. Çünkü, bu aşamada sakinlik çok önemlidir. Çocuğunuz öfke nöbeti geçirdiği anlarda siz de bunun üzerine hırçınca davranıp çocuğunuza bağırmaya kalkarsınız bu onu daha fazla tetikleyecektir. Bu aşamada sizden daha fazla üste çıkmaya çalışacaktır. Ya tüm gücünü kullanarak agresifleşecek, var gücüyle bağırmaya ve hatta belki ağlamaya başlayacaktır. İşte buradan sonrası zaten gerginliğin büyümesi de zaten kaçınılmaz olacaktır.

Çocuk öfkesi esnasında zaten siz istediğiniz kadar haklı konuşun, doğruları söylediğinizi düşünün çocuğunuz o anda zaten tüm denilenleri reddedecektir. Burada önemli olan bir diğer başlık ise; çocuğunuzun öfke nöbeti sırasında onunla sözel iletişim yerine daha sözsüz bir iletişim kurmaya çalışın. Mesela, sırtını sıvazlayın, başını okşayın. Bu onu sakinleştirmeniz için size yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun zaten belli bir süreden sonra enerjisi de bitecektir sonrasında durulma ve biraz daha sakinleşme evresi başlayacaktır. İşte bu aşamadan sonra, çocuğunuzu alıp karşınıza konuşabilirsiniz. Neden böyle davrandığı, onu böyle davranmaya iten sebebin ne olduğu ile ilgili konuşabilirsiniz.

Son olarak, tabi ki tüm bunların yanında öfke nöbeti sırasında çocuğunuzun istediği belki makul olmayan isteklere de sırf orada sussun diye boyun eğmeyin. Çünkü bu sefer de bunu size karşı bir araç olarak kullanacak ve istediklerini yaptırmak için artık bunu bir huy haline getirecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git