Çocuğunuzu Nezleye Karşı Koruyacak Öneriler

Çocuğunuzu Nezleye Karşı Koruyacak Öneriler
22 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 220 kez okundu.

Çocuğunuzu nezleye karşı koruyacak öneriler.Nezle, bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Çocukların da başta bağışıklık sistemleri olmak üzere tüm organizma sistemlerinin güçlenmesi gerekmektedir ki nezle gibi hastalıklara yakalanmasınlar. Güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarı vücuttaki mineral ve vitamin deposuna bağlıdır. Aslında minerallerin ve vitaminlerin çoğu depo edilebilse de bazıları depolanmaz ve günlük alınması gerekir. Örneğin B grubu vitaminler ve C vitamini suda eriyen vitaminlerdir ve depolanmazlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de en önemli rolü oynarlar. Bu nedenle özellikle çocukların her gün yeterli ve dengeli bir şekilde bu vitaminleri almaları gerekir. B grubu vitaminleri 8 adettir (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) ve bulundukları gıdalar farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak en fazla karaciğerde, süt ve süt ürünlerinde ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunurlar.

C vitamini kaynağı turunçgil meyveleridir. Limon, portakal, mandalina gibi meyvelerde C vitamini fazla miktarda bulunur. Çocukları nezleden korumak için, özellikle kış mevsiminde çok kolay bulunabilen bu meyvelerin suyunu karıştırarak çocuklara içirebilirsiniz. Bunların yanı sıra çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için diğer vitaminlere de ihtiyaçları vardır.
Örneğin A vitamini için havuç ve balık, D vitamini için yumurta ile süt ve süt ürünleri, E vitamini için fındık, kaju gibi kabuklu yemişler, K vitamini için de yumurta (özellikle sarısı), ıspanak, patates ve muz gibi gıdalar bolca tüketilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git