Çocuğunuzu Nasıl Ödüllendirmelisiniz?

Çocuğunuzu Nasıl Ödüllendirmelisiniz?
15 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 274 kez okundu.

Çocuğunuzu nasıl ödüllendirmelisiniz?Çocukları ödüllendirmek onlara yaptıkları davranışın doğru olduğunu ve ailelerinin bu davranıştan hoşlandığını gösterir. Çocuğunuzu ödüllendirmek için sosyal materyallerden de yararlanabilirsiniz. Ancak önceliğiniz yaptığı davranışlara sizin verdiğiniz tepkiler olmalı. Olumlu davranışlara olumlu tepki verip onu cesaretlendirmek yapılması istenilen davranışların pekiştirilmesini sağlar.

Çocuğunuzu onunla daha fazla kaliteli zaman geçirerek ödüllendirebilirsiniz. Örneğin gece yatmadan önce okunacak birkaç sayfa kitap veya okuldan sonra çocuğunuzun yapmaktan hoşlandığı bir aktiviteyi yapabilirsiniz. Çocuğunuzu hep yaptığı alışkanlık haline gelmiş aktiviteler dışında yeni ve seveceği aktivitelerle tanıştırıp bu şekilde de ödüllendirebilirsiniz. Arkadaşlarıyla vakit geçirmesini sağlamakta bir ödüldür. Oyun vakti olarak değerlendirilebilecek bir zaman da çocuğunuzun sosyalleşmesine yardımcı olur.

  • Ödüllendirme işlemini bir yemekle de yapabilirsiniz. Ancak bu yemek seçimini sağlıklı ve yapıcı bir yemek olarak seçmelisiniz. Çocuğunuzun fast-food seviyor olması bunun bir ödül yemeği olacağı anlamına gelmemelidir.
  • Çocuğunuza eğitici oyunlar/oyuncaklar alabilirsiniz. Örneğin internette olan bir çok eğitici oyun sitesi var. Ancak ipin ucunu kaçırmadan belirli saatlerde oynamasına izin vermelisiniz. Dersini yaptıktan sonra, odasını topladıktan sonra verilebilecek ödüllerden biri olabilir. Hem eğlenmesini hemde öğrenmesini sağlar.
  • Çocuğunuzun en sevdiği aktivite veya hobi ile ödüllendirebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz hayvanları seviyor ise onu hayvanat bahçesine götürebilirsiniz veya resim yapmaktan hoşlanıyorsa ona yeni defter ve kalemler alabilirsiniz.
  • Ödül kartları kullanarak yukarıda yazanları uygulayabilirsiniz. Örneğin “bu kitabı bitirdiğinde sana bir ödül kartı vereceğim, odanı topladığında sana ödül kartı vereceğim ve 4 tane ödül kartın olduğunda sinemaya gideceğiz” gibi yapıcı şekillerde kullanıldığında ödül kartları çocukların gelişiminde büyük fayda sağlar.
  • Son olarak kötü ve iyi sıfatlarını çocuğunuz için değil yaptığı davranışlar için kullandığınıza emin olun. Çocuğunuzla kötü veya iyi sıfatlarını kullanarak konuşursanız yaptığı davranışlarda bir sorun olmadığını kendisinde sorun olduğunu düşünebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git