Çocuğunuza Nezaket Kurallarını Nasıl Öğretebilirsiniz?

Çocuğunuza Nezaket Kurallarını Nasıl Öğretebilirsiniz?
15 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 257 kez okundu.

Çocuğunuza nezaket kurallarını nasıl öğretebilirsiniz?Çocuklara nezaket kurallarını öğretmek için öncelikle anne ve baba arasında oturmuş bir düzen olmalıdır. Bu da çiftin birbirine olan saygısını da içerdiği gibi, anne ve babanın tavırlarının da bunu desteklemesi ile mümkündür. İlk eğitimi ailede edinen çocuk aynı zamanda ilk gözlemlerini de ailede edinir. Bu açıdan anne ve babanın nezaket kurallarına uygun hareket etmesi onları bir nevi taklit eden çocuğun hayatında yer etmeye başlamasına yol açacaktır. Örneğin; sofrada yemek yerken yapılmaması gereken davranışlardan uzak durmayı öğretmek için anne ve babanın buna uygun hareket ediyor olması gerekir. Aynı zamanda çocuklara bunu sürekli ama çocuğu sıkmadan da söylemek onların hayatlarına kolay bir şekilde nezaket kurallarının yerleşmesi açısından önemlidir.

Aile tavrının önemi sözle söylenenin görsel olarak çocuğa göstermesidir. Aynı zamanda bununla alakalı oldukça öğretici çizgi filmler de vardır. Bu çizgi filmleri çocuklarınıza izleyebilirsiniz. Bir başka yöntem ise oyun haline getirerek öğretme yöntemidir. Kurgulanan bir hikaye içerisine çocuğa öğretmek istenilen davranış yerleştirilir ve olumlu bir karakter üzerinden çocuğun o mesajı alması rahatlıkla sağlanabilir.

Oyunun anne ve baba ile birlikte oynanması da çocuk açısından ayrı bir önem taşır. Çocuk bunun olması gereken bir şey olduğuna bilinçaltında ikna olur ve bu davranışı hayatının bir parçası haline getirir. Öğrenilmiş alışkanlık sayesinde çocuğa bu ve daha fazla yöntemlerle nezaket kurallarını kolayla öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git