Çocuğun Ders Çalışmasını Kolaylaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Çocuğun Ders Çalışmasını Kolaylaştırmak İçin Ne Yapmalı?
15 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 257 kez okundu.

Çocuğun ders çalışmasını kolaylaştırmak için ne yapmalı? Pek çok ebeveyn, çocuğuna ders çalıştırmaya çalışırken zorlanıyor. Ders çalışmak, öğrenilebilecek/öğretilebilecek planlı bir süreçtir. Ebeveynlerin çocuklarının okul hayatına başladıkları ilk yıllarda öncelikle çocuklarına ders çalışmayı öğretmeleri gerekir. Bu süreçleri çocukla yaşamalı ve gerekli desteği sağlamalıdır ebeveynler. Sistem oturduktan sonra da ihtiyaç olmadığı sürece çocukla ders sürecini izler durumda kalmalıdır.

Okulun ilk yılı için çocuğun yanlışlarını gözlemlemek ve düzeltmesine yardım etmek amacıyla ebeveyn çocukla beraber olmalıdır. (Yanlış kalem tutulmasını önlemek vb.) Ders çalışma sistemine rehberlik ettikten sonra da müdahalede bulunmadan sadece izlemelidir. Çocuğun ihtiyaç duyduğu hallerde, ebeveyn eğer bu ihtiyacın gerekliliğini onaylıyorsa yardımcı olmalıdır. Ders çalışmak; gerek sosyal, gerekse olumsuz iletişim platformunda anne-baba ile çocuğun arasına girmemelidir.

Eğer çocuğun ilgisi derste değil başka bir şeyde ise önce ilgisinin nerede olduğu bulunmalıdır. Örneğin ertesi gün yapılacak bir faaliyetle ilgili heyecan içinde olabilir. Bu örnekler çoğaltılabilir. Önce bunların ortadan kalkması gerekir ki ders çalışmak çocuğun ilk gündemine otursun. Şayet bu gibi durumlar sıklıkla meydana geliyor ve çocuğunuz odaklanmakta her seferinde zorluk çekiyor, derse yeterli kalitede ilgisini veremiyorsa, bu davranış oturmadan bir uzman desteği almak gerekebilir.

Ders çalışmayı ertelememek gerekir ve okuldan geldikten sonra maksimum 45 dakikalık bir dinlenme süresi olmalıdır. Daha sonra planlı bir şekilde ders çalışmaya başlanmalıdır. Ders ortamının gerekli bir düzeni olmalıdır. Isısı, aydınlatması yeterli düzeyde olmalı. Uykusuz olunmamalı ve açlık düzeyi uç noktada olmamalıdır(ne çok aç, ne çok tok). Bu noktalar her çocuğa göre değişiklik gösterir. En büyük destek anne, babadan gelir ve çocuğun motivasyonunu arttıran etmenler dikkate alınarak gerekirse küçük ödüller verilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git