Çocuğumun Korkuları Normal mi?

Çocuğumun Korkuları Normal mi?
6 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 248 kez okundu.

Biz yetişkinlerin bile hayatta pek çok korkusu vardır. Korku, fobi derecesinde ilerlemediği sürece normaldir. Çocuklarımız pek çok şeyle yeni tanıştıkları için bazı korkulara sahip olmaları normaldir. Bunların başında özgüven eksikliği kaynaklı arkadaş edinememe, dışarı çıkma gibi korkular bulunabilir. Sosyal fobi de denilen bu rahatsızlıklar ciddidir. Çocuğunuza gerekli özgüveni vermeli, onun bu fobilerini yenmesini sağlamalısınız. Bu korkulara sahip olmasında temel etken anne, baba ve onların evdeki tutumlarıdır.

Okula gitmekten korkmak, anne ve babadan ayrılmaktan korkmak da çocuklarda çok sık görülen korkulardır. Özellikle yeni kardeşi olan çocuklar, evden ve anne babalarından ayrılmak istemezler. Gittiği zaman anne babasının onları unutacağı korkusuna kapılırlar. Çocuğunuza onu çok sevdiğinizi, çok özlediğinizi belli etmeli ve korkuları ile yüzleşmesi için baskı kurmamalısınız.
Bu sosyal korkuların yanında, çocuğunuz bazı psikolojik korkulara da sahip olabilir. Karanlıktan veya yalnızlıktan korkmak bunların başında gelir. Çocuğunuz sebepsiz yere, sizin yanınızdan başka odaya geçmeye korkuyorsa, tek başına uyumak istemiyorsa ve bu korkularında ısrarcı ise onu sakin konuşmalar ile teskin etmelisiniz. Onunla korkuları yüzünden dalga geçmemeli veya korkularını yenmesi için baskı kurmamalısınız. Birkaç gün onun odasında, çocuğunuz uykuya dalana kadar kalabilir ve onu tek başına uyumaya alıştırabilirsiniz. Eğer her gece kabus görüyorsa, uykudan ağlayarak uyanıyorsa, bilinç altında onu rahatsız eden bir şeyler var demektir. Bunu birlikte konuşarak çözmenizin mümkün olmadığı durumlarda bir terapist ile görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git