Çocuğumu Okula Nasıl Hazırlamalıyım?

Çocuğumu Okula Nasıl Hazırlamalıyım?
16 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 263 kez okundu.

Çocuğumu okula nasıl hazırlamalıyım?Okul öncesi eğitim için hazır olma yaşı her çocuk için aynı değildir. Genel olarak anaokuluna başlama yaşı 2-4 yaş arasıdır. Gelişimsel olarak bazı çocuklar 2 yaşında bazı çocuklar 3-4 yaşında anaokuluna başlamak için hazır olabilmektedir. Anaokulu aynı zamanda doğal bir terapi ortamıdır.

Yeni bir ortama girmek herkes için zordur. Ancak çocuklar için aileden uzak kalınan bir dönem demektir. Gerek anaokulu gerekse ilkokula gidecek olan çocuklar stres altında kalırlar. Bu dönemlerde en büyük desteği ailelerinden alırlar. Çocuğunuzu okula hazırlamak için çeşitli yollar vardır. Bunlardan en önemlisi ise ona okulu anlatmaktır. Veliler okulun ona kazandıracakları hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayarak okulun iyi yönlerini sık sık dile getirmelidirler. Yine de anaokuluna gitmesi konusunda ısrarcı tavırlar sergilememelidirler. Çocuğunuza okuma isteği aşılayın, bu konuda ona örnek olun. Günün belli bir saatinde örneğin yatmadan önce onunla beraber okuyacağınız birkaç sayfa kitap okuma isteğinin artmasını sağlayacaktır. Kendisi okumak isteyecektir ve böylece okula karşı duyduğu olumsuz duygular var ise bunları aşmaya başlayacaktır.

Onu yalnız bırakacağınızı veya onu istemediğiniz için okula gönderdiğinizi düşünebilir. Bu sorunu aşmak için okulda arkadaşları olacağını yalnız kalmayacağını ve her bireyin okula gittiğini ve hayalleri için attığı bir adım olduğunu anlatın. Eğer imkanınız varsa okul başlamadan önce sınıf arkadaşlarından birkaçıyla tanışmasını sağlayın. Böylece ilk günlerde kendini yalnız hissetmek yerine yeni arkadaşlarıyla vakit geçirebildiği için mutlu olacaktır.

Anne babalar okul konusunda kesin bir tutum içinde olmalıdırlar. Çünkü çocuklar ebeveynlerinin kararsızlığını bir kaçış yolu olarak görebilirler. Böylece okula gitmemek için diretebilirler. Ebeveynler aynı zamanda öğretmene ve okula duydukları güveni sık sık dile getirmelidirler, zira aksi bir hareket çocukların okula ve öğretmene güven duymamasına sebep olur ki bu da henüz evden ayrılmaya tam olarak hazır olmayan ve anaokuluna gitmemek için bahane arayan çocuğun okulu reddetmesi için yeterli bir sebep olacaktır. Çocuklarını sabahları okula kendisi getiren anneler vedalaşma süresini mümkün olduğunca kısa tutmalıdırlar. Çocuk okula gitmemek için ne kadar gözyaşı dökerse döksün buna teslim olmamalıdırlar. Zira bu isteğine bir kez teslim olmak bundan sonraki tüm çabalarının başarısız olmasına sebep olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git