Çocuğum Yatağında Yatmaktan Korkuyor, Ne Yapmalıyım

Çocuğum Yatağında Yatmaktan Korkuyor, Ne Yapmalıyım
2 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 243 kez okundu.

Çocuğum yatağında yatmaktan korkuyor, ne yapmalıyım.Gece korkusu ya da yatağında yatamama gibi duygular bazı çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu bağlamda bakıldığı zaman çocuğunuzun korkusu kadar sizin vereceğiniz tepkide bu konuda ayrı önem taşımaktadır. Çocuğunuz eğer yatağında yatamıyor ya da bu konuda bir korku yaşıyor ise işe onu dinlemek ve derdini anlamak ile başlayabilirsiniz. Bu daha çok çocuğunuz ve sizin aranızdaki iletişimi de güçlendirecektir. Empati kurmaya çalışın. Bu da bir hayli yardımcı olacaktır. Kesinlikle yapılmaması gereken davranış şekli ise hafife almak ya da geçiştirmek olacaktır. Bu çocuğunuzda daha fazla korkuya ve öz güven yitimine neden olacaktır.

Anne ve babaların en fazla yaptığı yanlışlardan bir tanesi olan çocuğu ebeveyn yatağında yatırmak bir hayli kötü alışkanlık oluşturmasına yardımcı olacaktır. Bu çocuğunuz için daha çok korku sebebi ve korkma konusunda haklı olduğunu düşünmesine sebep olacaktır.

Yapılması gerekenlerin başında, çocuğunuz ilk günlerde yatağında yatmak istemiyor ve ağlıyor ise sakinleşmesini beklemelisiniz. Sakinleşmemesi üzerine onunla konuşmaya çalışmalısınız. Daha sonra ise uykuya dalana kadar yanında olacağını söylemeniz onu sakinleştirecektir. Kitap okumanız da yardımcı olabilecek etkenler arasında gösterilebilir. Uyuyana kadar yanı başında oturup başını okşayıp ya da elini tutup güven vermeli ve daha sonra da kitaba başlayabilirsiniz. Bu bir hayli yardımcı olacaktır. Bazı ışıkları açık bırakabilir ya da gece lambası da takabilirsiniz. Asıl korkusunu anlamak için ise empati kurmayı ihmal etmemelisiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git