Çocuğa Özgüven Kazandırmanın Yolları

Çocuğa Özgüven Kazandırmanın Yolları
16 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 261 kez okundu.

Çocuğa özgüven kazandırmanın yolları.Öz güven kazanmanın temelinde rol oynayan tabii ki ebeveynlerdir, ebeveynler çocuğun değerli olduğunu ona hissettirmeli, yanlışıyla doğrusuyla çocuğu koşulsuz kabul etmelidir. Öz güvenin temeli ailede atılır bu unutulmamalıdır. Mutlu bir aile ortamı oluşturulmalı.

 • Öz güven çocuğun öğrenme, sevme, özellikle de kendini sevme ve koşulsuz kabul etme, çevresiyle barışık olma, insanları olduğu gibi kabul etme ve üretme yeteneğiyle ilgilidir.
 • Öz güven çocuğun sevgi dolu olmasını ve yeteneklerini kolaylıkla ortaya çıkarmasını sağlar.
 • Öz güvenli çocuklar, kendilerini daha iyi ifade eder, toplum önüne çıkmaktan korkmaz, diğer insanlarla kolaylıkla iletişime geçer, isteklerini rahatça dile getirirler.

Çocuğunuzun öz güvenini geliştirmek için;

 • Çocuklara söz hakkı vermelisiniz, evde karar alırken onunda fikri alınmalı, tercihleri kabul edilmeli, yapması gereken şeyleri kendi yapmalı, bir şeyler anlatmak istiyorsa mutlaka dinlenmeli, mutlaka göz teması kurulmalı bu sayede çocuk kendini değerli hissedecektir.
 • Hata yaptığında cezalandırmayın, aşağılamayın her durumda koşulsuz kabul edin, herkesin hata yapabileceğin bunun doğal olduğunu hatırlatın. Aksi takdirde kendini değersiz hissedecektir.
 • Çocuğunuzun duygularını ciddiye almalısınız:“Bunda ne var”, demektense, onu anladığınızı söylemeli, duygularını kabul etmeli, duygularını ifade etmesini sağlamalı ve yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz ve en önemlisi sık sık onu çok sevdiğinizden bahsetmelisiniz.
 • Çocuğa kızdığınızda ona kötü sözler söylemekten kaçının, onu istemediğinizi dile getirmeyin, kardeşini kıskanacağı durumlar yaratarak kendini değersiz hissetmesine neden olmayın.
  Çocuğun kendini olduğu gibi sevmesinde, kendini koşulsuz kabul etmesinde yardımcı olmalısınız, bir sivilce yüzünden dünyaya küsmemeli, kiloları yüzünden odalara kapanmamalı, ona önemli olanın kişilik olduğunu, bunların gelip geçici olduğunu anlatmalısınız.
 • Çocuklar yaptıkları şeylerin onaylanmasını beklerler, çünkü ailelerinin düşünceleri onlar için çok önemlidir, çocuklarınızın bu isteğini görmezden gelmeyin, her başarısını takdir edin ve ona başarabileceği görevler verin.
 • Çocukla zaman geçirmek çok önemlidir, çocukla birlikte aktiviteler yapılmalı, çocuk için önemli günler unutulmamalı, eğitim hayatına önem verilmeli, ihtiyaçları göz ardı edilmemelidir.
 • Başkaları ile kıyaslamayın, başkaları yanında onu uyarmayın küçük düşürmeyin, birebirken yaptığı yanışı anlatıp doğrusunu gösterin böylesi daha sağlıklıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git