Çocuğa Ceza Vermek Doğru mudur?

Çocuğa Ceza Vermek Doğru mudur?
16 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 291 kez okundu.

Çocuğa ceza vermek doğru mudur?Öncelikle şunu söylemek gerekir. Ceza aslında pek te tasvip edilmeyen bir davranış türüdür. Çoğunluğun sandığının aksine ceza vermek yapılan eylemi kökünden bitirmez sadece o eylemi yapmasını ertelemiş olur. Yani aslında daha en baştan çözüme ulaştırıcı bir tarafının olmadığını da gösterir bize.

Çocuğunuza yaptığı bir eylemden dolayı vermiş olduğunuz ceza onun sadece o hareketi sizin yanınızda yapmasına engel olur, içinde o duyguyu bastıracak ve sizin olmadığınız her yerde bu hareketi daha çok yapma eğiliminde olacaktır. Verilen cezalar, bir süre sonra çocuğun sizinle iletişime geçmesini de engelleyecek duruma geleceği gibi onun öz güvenini de zedeleyecektir. Yani, artık çocuğunuz iyi bir şeyler dahi yapacak olsa ve bunu sizinle paylaşmayı düşünse bile acaba yanlış bir şey mi yaparım? Ya da kötü bir şey mi söylerim? Diyerek sizinle duygu ve düşüncelerini paylaşmaz hale gelecektir ve daha çekingen bir yapıya bürünecektir. Artık çocuk bir zamandan sonra yaptığı davranışları ben istiyorum diye değil, çevremdekiler, annem, babam istiyor diye yapacaktır ve üzerinde belki diğer yaşıtlarından daha çok bir çevre baskısı hissedecektir.

Unutmayın ki, baskı unsuru her neyse ortadan eğer ortadan kalktığında, çocuk yeniden ve hatta daha şiddetli bir şekilde o hareketi daha fazla yapma eğiliminde olacaktır.
Yani sonuç olarak, çocuğunuza ceza vermek yerine bıkmadan yaptığı eylemin yanlış olduğunu neyin zararlı olduğunu, nereye ne yapabileceğini veya yapmaması gerektiğini anlatın, belki birkaç kez daha tekrarlayacaktır aynı hareketi ama sonrasında o da yapmaktan vazgeçecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git