Cilt Yaşlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Cilt Yaşlanmasının Nedenleri Nelerdir?
11 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 243 kez okundu.

Cilt yaşlanmasının nedenleri nelerdir?Cilt yaşlanmasının pek çok farklı nedeni olabilir. Bunlardan bazıları, gün içinde yeteri kadar su tüketmemek, makyaj ile uyumak, sağlıksız beslenme, cildi iyi temizlememe ve bakım yapmamaktır. Cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan vücuttaki su miktarıdır. Bunun için de günde en az 2 buçuk 3 litre su içmek gerekir. Cildin yaşlanmasını önlemek için cildinize iyi bakmalı ve düzenli nemlendiriceler ile cildinizin beslenmesini sağlamalısınız. Kurumuş cilt buruşur ve bir süre sonra ciltte kırışıklıklar ve çizgiler oluşur. Siz cildinize ne kadar iyi bakarsanız cildiniz bir o kadar genç kalır.

Cildin yaşlanma hızını sadece genetik yapınız belirlemez. Dış etkenler ve çevresel faktörler cildin yaşlanmasında büyük rol oynar. Bu nedenle de cildinizin özellikle yaz aylarında güneşten korunmasına dikkat etmelisiniz. Cildinize uygun güneş kremlerini tercih etmeli ve cildinizin güneşin zararlı ışınlardan korunmasını sağlayabilirsiniz. Cildimiz diğer organlarımızdan farklı olarak içten içe değil dışa dönük yaşlanır. Özellikle de uzmanların riskli olduğunu belirttiği saatlerde güneşten uzak durmak, koruyucu giysiler giymek, güneş gözlüğü ve şemsiye gibi aksesuarlarla korunmak cildimizin daha uzun süre genç kalmasına yardımcı olur.

Cildi en çabuk yaşlandıran etken güneştir. Güneşten korunmak her zaman cildin daha genç kalmasını sağlar. Aynı zamanda güneşli havalarda güneşe bakamadığınız için gözlerinizi kısmak, bir süre sonra göz çevrenizde derin kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Bu nedenle güneş gözlüğü kullanımı oldukça önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git