Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?
4 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 256 kez okundu.

Cilde zarar veren alışkanlıklar nelerdir? Ölene kadar taşıyacağımız, güzelliğimizi yansıtan tek giysimiz olan cildimizi, sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlamak oldukça zor bir meziyettir. Ancak dikkat edilmesi gereken hususlara gereken önem verildiği takdirde cildimiz yaşımızla beraber yaşlanmayacak aksine genç kalacaktır. Dikkat edilmesi gereken bu hususlar cildin temizliği, nemlendirilmesi gibi yararlı alışkanlıkların yanı sıra sigara içmek, alkol tüketmek gibi kötü alışkanlıklarımızdır. Kötü alışkanlık olarak nitelendirdiğimiz alışkanlıklar vücuda zarar verdiği kadar cildimize de zarar veriyor. Peki, cilde zarar veren alışkanlıklar nelerdir?

Şüphesiz kötü alışkanlık denilince akla ilk olarak sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin tüketimidir. Bu tür maddelerin içerisindeki etkin bileşenler cildi yorarak, cildin yorgun görünmesine dolayısıyla erken yaşlanmasına sebep oluyor. Bunun yanında düzensiz bir uyku yani bir gün çok uyuyup bir gün az uyumak, uykusuzluk çekmek cildi tıpkı alkol, uyuşturucu, sigara gibi cildin sürekli değişen durumlara uyum sağlayamamasını, iyice dinlenememesini dolayısıyla kırışıkların erken oluşmasına, cildin mat bir görüntü almasına sebep oluyor.

Kimi insanlarda süregelen ihtiyaçları olmadığı düşüncesiyle su içmeme alışkanlığı, ciltteki canlı hücrelerin gerektiği kadar büyüyememesi , bölünememesi ve sonunda canlılıklarını yitirmelerine sebep olacak dolayısıyla cilt sağlıksız bir görünüm alacaktır. Bayanların en büyük hoşnutluğu olan makyajın ardında bıraktığı kirli fırçalar, yüzeylerinde çoğu bakteriyi barındırdığı için temizlenmeden cilde tekrar uygulama yapmak cildi bakteriler için yuva yapmak demek olacağı için cilt kanserlerine varacak kadar sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git