Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kisti Nedir?
6 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.

Çikolata kisti nedir?Doktor dilindeki adıyla Endometriozis yani çikolata kisti, kadın hastalıklarında sıklıkla görülen bir durumdur. “Çikolata Kisti” rahmin iç zarında bulunan dokunun, rahim dışına çıkıp yumurtalıklarda ya da yumurtalık kanallarında kalınlaşmasından ötürü ortaya çıkması ile görülen bir durumdur. Rahimin dışında gelişen bu durum, aylık hormon değişimleri ile birlikte; hamileliğe hazırlanan vücut gibi hazırlıklarına devam eder ve gelişir. Diğer bölgede gelişen bu doku, kan olarak vücuttan atılmamış olur. Sonuçta; ağrı ve iltihaba sebep olur, zarar verir. Çikolata kistleri içinde toplanan sıvının, kahverengimsi akışkan bir yapıya sahip olması, çikolatayı andırmasından ötürü bu ismi almıştır. Genelde; çapları 4-6 cm civarında bir boyuta sahiptir. Lakin 15 cm gibi boyutlara kadar da ulaşabilmektedir. Yapıları itibariyle, kötü huylu ya da kansere yol açabilecek türde değillerdir. Ağrı kesici ya da hormon tedavi yöntemleri ile belirtileri engellenebilir. Çikolata kistleri; cinsel ilişkide ağrıya, çocuk sahibi olamamaya, şiddetli regl ağrılarına, regl düzensizliğine sebep olabilir.

Çikolata kistinin görülme sebeplerine gelirsek; çevresel sebepler, genetik, bağışıklık ve bağışıklık sistemi sorunları, doku farklılaşması, hormon dengesizlikleri…

Çikolata kistinin belirtileri; regl düzensizliği, regl olamama durumu, kasık bölgesinde ağrı, halsizlik, ağır geçen regl dönemi, alt karın bölgesinde şişkinlik, baş dönmesi, mide bulantısı, bacaklarda ağrı, ishal ya da kabızlık,… gibi olabilir. Dokulara yapışıklık yaşanabilir, her regl döneminde ise bu durum artarak katlanabilir, yarattığı zarar ile birlikte yumurtanın taşınmasının engellenmesine, yumurtlamanın bozulmasına ya da düzensizleşmesine, döllenen yumurtanın yerleşmesindeki bozukluklara, ilerleyen dönemlerde ise kısırlığa sebep olabilir. Kişiden kişiye değişen bir seyir göstermektedir. Kimisi hafif atlatırken, kimisi ağır belirtilerle geçirmektedir.

Çikolata kistini engellemek için; beslenme düzeni değiştirilmeli, düzenli spor yapılmalıdır. Uygulanacak uygun diyet ile birlikte; Selenyum, B6 vitamini, Krill Yağı, Likopen takviyesi ile de olumlu sonuç alınabilir. İlaç tedavisi, hormon tedavisi ya da cerrahi müdahale uygulamaları yapılabilmektedir. Uygulanacak cerrahi müdahale genelde şiddetli ağrı çeken hastalarda Laparoskopi olarak tercih edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git