Çene Çıkıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene Çıkıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır?
20 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 269 kez okundu.

Çene çıkıklığının tedavisi nasıl yapılır?Günümüzde bir hayli sık rastlanılan çene çıkığı oldukça önemli olan hayatımızı etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu bağlamda bakıldığı zaman kısaca bahsetmek gerekir ise çene çıkığı günlük yaşantınızda başınıza gelmesi çok olağan bir durumdur. Gerek gülerken gerek ise de konuşurken çene çıkması görülebilir. En fazla rastlanılabilir olan bu rahatsızlık, şiddetli bir şekilde kanama da yapabilir, şiddetli bir biçimde ağrı da yapabilir. Bu bağlamda bakıldığı zaman tabii ki bir tedavi şekli de mevcuttur.

Çene çıkığı tedavisi, öncelikle ilk müdahale ile ilgilidir. Bilmeden yapılan müdahale ile çene çıkığını çene kırığı haline getirebilirsiniz. bu yüzden ilk görüldüğü an itibari ile doktora başvurmanız ve o ana kadar da çok fazla oynatmamanız bu bağlamda önemlidir. İlk yardım genel olarak sabit tutma ve çeneyi desteklemek olmalıdır. Diğer tedaviler kesinlikle profesyoneller tarafından yapılmalı ve acemi olan hiç kimsenin dokunmasına izin vermemelisiniz. Bu durumda yapılacak en büyük yanlış genellikle çeneyi yerine oturtmaya çalışmak olacaktır. Çene çıkığı tedavilerinde genellikle bandaj kullanılabilmektedir.

Çene ile baş çevresine geçirilen bandaj ile sabitleme yapılabilir. Çene çıkığı tedavilerinde dinlenmek çok önemli bir yer taşır. Bunun yanı sıra bandajın çıkması ile ilk 1 hafta oldukça dikkatli olmalısınız. Bazı çene egzersizleri de çene çıkığına iyi gelen tedaviler arasında yer alır. Bazı durumlar da ise çene çıkığı için ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar genel olarak kas gevşetici niteliğindedir. Bu durum eğer ki çok ciddi bir olay ise ve sürekli de tekrar ediyor ise ameliyat tedavisi de uygulanabilir. Bu ameliyat bağ ve eklem dokuları ile ilgili olabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git