Çene Çıkıklığının Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Çene Çıkıklığının Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 243 kez okundu.

Çene çıkıklığının belirtileri ve sebepleri nelerdir?Çene çıkığı bir hayli önemli olan ve dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Gündelik hayatta karşımıza çıkabilecek her hangi bir hareket sonucunda çene çıkığı yaşanabilir. Gülerken ya da bağırırken çene çıkığı yaşamanız normal karşılanabilir. İlk belirti olarak ağrı ile başlayan çene çıkığında daha sonra kanama da yaşanabilir. Konuşma da bazı güçlükler çekmeniz ya da solunum yolları açısından bazı sorunlar yaşamanız da belirtiler arasında yer almaktadır. Ağız yapısında bozulma ve çene kayması görüldüğü takdirde çene çıkığı olduğu kanaatine varabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir de şiddetli bir şekilde kanama yaşar iseniz bu durumda derhal doktora başvurmanız ve bu durum içerisinde iken ise çenenizi fazla oynatmamanız gerekir.
Çene çıkığı belirtileri göz ile görülebilir bir durumdur. Fakat sebeplerini sıralamak oldukça zor olacaktır. Çünkü belli başlı nedeni olmasa da her an başınıza gelebilir. Bazı durumlarda bir kaza sebebi ile çeneniz çıkabiliyor iken bazı durumlar da ise ani yaptığınız bir hareket ile çeneniz çıkabilir. Ağız yapısından başın iki yanına giden bazı kasların hasar görmesi ve bu bağlamda kopma yapması çene çıkığının asıl nedenidir.
Genel olarak bakıldığı zaman çene çıkığı belirtileri göz ile görülebilirdir. Yani çeneniz çıktığı zaman şiddetli bir ağrı ile başlayan belirtiler daha sonra bazı duruş bozuklukları ile de kendini belli eder. Böyle bir durumda en iyi yapacağınız şey ise fazla oynatmadan doktora gitmek olmalıdır. Çenenizi zorladığınız zaman, eklemleriniz de bazı sorunlar da başınıza gelebilir. Ağzınızı bu durumda fazla açıp kapatmamanız en doğru karar olacaktır. Fazla tedirgin olmadan ve mümkün ise endişeli tavırlar sergilemeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz de fayda vardır. Böylelikle çenenizin kırılmasını da önlemiş olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git