Çene Çıkıklığı Nedir?

Çene Çıkıklığı Nedir?
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 276 kez okundu.

Çene çıkıklığı nedir?Eklem problemlerinin en fazla rastlanan olanı çene çıkıklarıdır. Çene çıkması genellikle yüz yaralanmalarında oluşur. Çeneyi bağlayan kaslar arasındaki bazı dokuların kopması ya da zedelenmesi durumunda çene çıkığı ortaya çıkar. Çene çıkığı bazı seminerler ve kaslar ile ilgili de olabilir. Günlük hayatımızda sık sık yapmış olduğumuz gülme, esneme, yemek yeme, bağırma gibi normal hareketler sonucu da çene çıkığı meydana gelebilir. Sinirlerde bozukluk ya da stres de çene çıkığına yol açan durumlar arasındadır. Çenenin çıkması başın her iki tarafında bulunan eklemlerin kayması ile oluşur. Çene çıkığı ile öncelikle büyük bir ağrı ve ağzını açıp kapatamama gibi durumlar oluşabilir. Bunun yanı sıra ağızda oluşan biçim bozukluğu da görülebilir.
Çene çıkığı kanama ve solunumunda bazı sorunlar ile kendini gösterebilir. Böyle durumlarda kesinlikle çenenizi oynatmamalı ve derhal doktora görünmelisiniz.
Genel olarak bakıldığı zaman çene çıkması olağan bir durumdur. Hemen hemen herkesin başına gelebilecek olan çene çıkığı dikkat edilmez ise eklemlerde bozukluk da görülebilir. Çene çıkıklığı müdahale edilmez ise çenede kırık, çatlama gibi semptomlara da yol açabilir. Bu durum oldukça önemlidir.
Sonuç olarak baktığımızda yukarıda belirtildiği gibi çene çıkıklığı baş bölgesinin iki yanından bazı kasların zedelenmesi ile ya da bazı sinirlerin kopması ile oluşan bir sorundur. Ağız yapısında oluşan bu sorun ağzı açma kapama sırasında bazı sıkıntılar yaşatabilir. Solunum yolları konusunda da bazı problemler yaratan çene çıkıklığı ile şiddetli kanama da görülebilir. Konuşma güçlüğü de çekilebilen bu durum da derhal doktor müdahalesi gerekir. Eklemlerinizde oluşan bu durum sonucunda daha şiddetli sorunlar ile de karşılaşmanız mümkün olacaktır. Bu bağlamda asıl önemli olan derhal doktora gitmek ve gereken tedaviyi kabul etmek olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git