Çemen Otu Çayının Faydaları Nelerdir ?

Çemen Otu Çayının Faydaları Nelerdir ?
7 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 221 kez okundu.

Bilimsel adı trigonella foenum graecum olan çemen otu, ülkemizde yaygın bir şekilde üretilen hem tohumundan hem yapraklarından faydalanılan bir bitkidir. İklim şartlarına kolayca uyum sağlayabilmesi sayesinde dünyada da çok geniş bir yetişme alanına sahip olmakla birlikte ülkemizde dâhil olmak üzere çoğu Asya ülkesinde mutfakta baharat, çeşni, sos gibi dallarda kendisine yer bulsa da yöresel halk tarafından çay şekilde tüketilerek şifa kaynağı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Çünkü çemen otunun yaprakları veya tohumunun kaynatılarak ya da üzerine kaynar su eklenerek hazırlanan çayının içeriğindeki birçok biyoaktif bileşen bulunmaktadır. Peki, bilimsel olarak da kanıtlanan çemen otu çayının faydaları nelerdir?

 • Karbonhidrat metabolizmasını düzenleyerek kandaki şeker seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağladığından dolayı halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığının yardımcı tedavisinde kullanılır.
 • Balgam söktürücü etkisi vardır. Özellikle balgam çıkaramayan kişilere önerilen çemen otu çayı, birikmiş balgam nedeni ile oluşan öksürük ve boğaz ağrılarının önüne geçer.
 • Gastrit ve reflü gibi mide ve bağırsak problemlerinde gaz oluşumuna bağlı olarak şişkinlik ve ağrı gibi sorunlarının tıbbi tedavisine destek olur.
 • İçeriğindeki değerli mineraller ve vitaminler sayesinde kanda kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin seviyesini düşürüp iyi kolesterol yani HDL’nin seviyesini arttırarak kan kolesterol düzeyini dengeler. Bu sayede damar tıkanıklığı, damar duvarı kalınlaşması, kan akımının zayıflaması, kalbin pompalama fonksiyonlarının azalması gibi hayati problemlerle savaşır.
 • Zengin antioksidan bileşen içeriği sayesinde vücudu zararlı radikallerden koruyarak kanser ve cilt yaşlanması gibi ciddi problemlerin önüne geçer.
 • İçeriğinde bol miktarda bulunan diosgenin sayesinde ergenlik döneminde cinsiyete özgü yapıların gelişmesini sağlayan ve kadınlık hormonu olarak bilinen östrojenin salgılanmasını uyararak göğüslerin dolgunlaşmasını sağlar. Bu etkisi sayesinde menopoz dönemindeki kadınların yaşadığı çoğu sorunun önlenmesini sağlayarak bu dönemin daha rahat geçirilmesine yardımcı olur.
 • Progesteron hormonunun üretimini uyararak anne sütünün arttırılmasına yardımcı olur.
 • Geçmişten günümüze yöresel halk tarafından beri beri ve benzeri cilt hastalıklarının ana tedavisi olarak kullanılır.
 • Bağırsakta yararlı bakteriler olarak bilinen probiyotiklerin fonksiyonlarını destekleyerek bağırsak başta olmak üzere sindirim sistemi organlarının sağlığını olumlu yönde geliştirir ve buna bağlı olarak kolon kanseri, mide ve bağırsak ülseri gibi sindirim sistemi kanserlerini önler.
 • Diüretik etkisi vardır ve bu sayede böbrek yetmezliği, idrar iltihabı gibi böbrek hastalıklarının önüne geçilmesinde önemlidir.
 • Diyabet hastalığının belirgin şikâyetleri olan sık idrara çıkma ve bol su tüketimine karşın asla kaybolmayan susuzluk hissi gibi sorunların önlenmesini sağlar.

Bütün bu yararlı etkilerine karşılık çemen otu çayının fazla kullanımına bağlı olarak gaz, şişkinlik, baş dönmesi gibi problemler gözlenebilir. Bu nedenle emziren ve hamile bayanların kullanımdan önce doktor, diyetisyen veya eczacıya danışması önem arz etmektedir. Bir de çemen otu içeriğinde alerjik bileşenler içermektedir. Eğer düzenli kullanım gibi bir durum söz konusu ise önce bir alerji testi yaptırmak doğru olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git